Hamster Bakımı Nasıl Olur?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere küçük ama bir o kadar sevimli olan hamsterların bakımı nasıl olur onu anlatacağım. Evde hayvan besleyebilmek herkesin yapabileceği bir şey değildir. Hayvanlar da insanlar gibi düşünülmelidir. Yani sonuçta onlar da bir canlı ve yemesine, içmesine ve temizlenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yani hayvan beslemenin büyük bir sorumluluğu vardır diyebiliriz. Hamsterlar farklı renk ve uzunluklara sahip olan canlı türleridir. Bazı türleri tek yaşar bazı türleri ise bir kaç hem cinsi ile yaşayabilir. İlk olarak hamster almadan önce cinsini iyice araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Sonra cinsine uygun olarak kafes seçilmeli ve yaşaması için uygun malzemeler edinilmelidir. Şimdi hamster bakımı nasıl olur ve hamster bakımında nelere dikkat edilmelidir hep birlikte öğrenelim.

1- Uygun Yaşam Ortamı

Hamsterlar geniş ve ferah ortamlarda yaşamayı seven canlılardır. Yani alacağınız kafesi olabildiğince büyük ve geniş seçmelisiniz. Ayrıca hamsterlar sıcak ortamlara hiç dayanamazlar. Bu sebeple hamsterların kafesini asla güneş ışığına doğrudan maruz bırakmayın. Olabildiğince serin ve gölge yerlerde beslemeye özen gösterin. Alacağınız hamsterı layıkıyla beslemeyi düşünüyorsanız, kafesine mutlaka bir tekerlek koydurmayı unutmayın. Tekerlekte dönme hamsterlerın en sevdiği egzersizlerdendir.

10mmnf9

2- Beslenme Biçimi

Hamsterlar, metabolizması çok hızlı çalışan canlılardır. Sürekli yemek verseniz bile onları rahatlık ile yeyip tüketebilir. Hamsterlarda obezlik sık karşılanan bir problemdir. Yani nasılsa yiyor diye sürekli yiyecek verirseniz hamsterın obez olmasına neden olursunuz. İşte bu yüzden hamster beslerken dikkat edilmesi gereken nokta, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslemektir. Mısır, yulaf gibi kuru gıdalar en sevdiği yiyeceklerdendir. Obez olmasın diye de az yemek vermeyin sakın. Metabolizmalarının hızlı çalıştığını unutmayın ve asla aç ve susuz bırakmayın.

hamster-foods-seeds

3- Diş Bakımı

Hamsterlar dişleri çabuk uzayan canlılardır. Hatta gerekli bakım yapılmaz ise haddinden fazla uzayarak rahatsız edici konuma gelebilirler. Böyle olmaması için, petshoplardan hamsterlara özel bloklar alarak onları kafese yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu bloklar yıprandığında yerine yenisini mutlaka almalısınız. Böylelikle diş uzamasının önüne geçmiş olursunuz.

121153744_1a08613c1e

4- Gece Aktifliği

Hamsterlar çoğu hayvanın aksine, gündüz uyuyup gece uyanık olmaktadır. Gündüzleyin sessiz sakin gördüğünüz hayvan, geceleyin adeta fıldır fıldır olabilmektedir. Gece çıkardığı sesler sizi rahatsız edebilir ve uykunuzu bölebilir. Bu sebepten ötürü kafeslerini yatak odanızdan olabildiğince uzakta tutmalısınız. İşte bu yüzden hamster almadan önce iyice bir düşünmenizi tavsiye ederiz.

hamster-neden-cok-uyur-5459e7152c7f40ab3102b6c2b199d8cajpg

5- Temizlik

Hamsterlar ne kadar küçük gözükseler de, kokuları bir o kadar fazla olmaktadır. Dışkılarının kokusu rahatsız edici düzeyde kokulu olmaktadır. Bu yüzden sık sık kafesi temizlenmeli ve dikkat edilmelidir.

hqdefault

6- Kemirgenlik Durumu

Hamsterlar bilindiği üzere kemirgen hayvanlardır. bu yüzden evde hamster beslerken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Kafesleri mutlaka telden olmalıdır. Çok güçlü dişlere sahip olduğundan dolayı, tüm tahtayı parçalayabilecek kuvvete sahiptir.

hamster

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*