Hamileyken Havuza Girmek Sorun Olur Mu?

Hamileyken Havuza Girmek Sorun Olur Mu Resim

Kadınların hamilelik sürecinde uzmanlara yönelttiği önemli sorulardan biri de hamileyken havuza girmek sakıncalı mı? olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzmek gebelik döneminde kadınlara zararlı olmasının tam aksine oldukça faydalı bir aktivite olmaktadır. Ancak anne adaylarının yüzme aktivitesi konusunda dikkat etmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Çünkü yanlış uygulamalar yapılması gebeliğin tehlikeye girmesine neden olabilmektedir. Şimdi hamileyken havuza girmek sorun olur mu? buna daha yakından göz atalım.

Hamilelikte havuza girilmesi doğru mudur?

Herkesin bildiği gibi gebelik döneminde uzmanların çeşitli egzersizler yapılmasını tavsiye etmektedir. İşte egzersiz yöntemlerinden biri de yüzme olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzmek özellikle anne adayında meydana gelen bel ve sırt ağrılarının azalmasına olanak sağlamaktadır. Bunun yanında gebeliğin ilk 3 ayında yaşanan kusma ve bulantı gibi sorunlar yüzme egzersizi ile daha az hissedilebilmektedir. Ancak bunlara karşın uzmanlar, kadınların hamilelik döneminde havuzdan çok denizde yüzmelerini önermektedir. Bunun sonucu olarak da hamileyken havuza girmek zararlı mı? sorusu için verilecek net cevap evet olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü havuza farklı insanların girmesi nedeniyle anne adayının enfeksiyon ve buna benzer hastalıklar kapma riski bulunmaktadır. Ayrıca havuzlar her gün sonunda çeşitli maddeler ile temizlenmektedir. Bu maddelerin aşırı bir şekilde eklendiği bir havuzda anne adaylarının yüzmesi tercih edilmemektedir.

Hamilelikte ne kadar yüzmek yararlıdır?

Hamileyken Havuza Girmek Sorun Olur Mu1 Resim

Uzmanlar gebe kadınların haftada 3 ya da 4 gün kadar yarım saatlik periyotlar şeklinde yüzmesini yeterli görmektedir. Ayrıca yüzmeya başlamadan önce çeşitli ısınma hareketleri yapmak ve hızlı bir tempo ile yüzmeye başlamamak gerekmektedir. Özellikle kramp gibi sorunları önlemek amacıyla ısınma hareketlerinin ihmal edilmemesi büyük bir önem arz etmektedir.

Hamilelikte hangi su sporları yapılmamalıdır?

Hamile olan kadın denizde gönül rahatlığı ile yüzebilmektedir. Ancak yüzme aktivitesinin yanında bazı su sporlarından kaçınması gerekmektedir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

– Dalış

– Su kayağı

– Jetski

– Parasailing

Bunların yanı sıra anne adaylarının jakuzi ve saunadan da uzak durması önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*