Hamileyken Grip Aşısı Yapılır Mı?

Hamileyken Grip Aşısı Yapılır Mı Resim

Hamilelik sırasında kadınların yakalanabileceği hastalıklar arasında gripte yer almaktadır. Anne adaylarının karşı karşıya kaldığı bu durum karşısında merak ettiği durumlardan biri hamileyken grip aşısı yapılır mı? olmaktadır. Şimdi hamilelik sırasında grip aşısı yapılabilir mi? eğer yapılabiliyorsa nelere dikkat edilmeli bunlara daha yakından bakalım.

Hamileyken grip aşısı olunur mu?

Uzmanlar hamilelik döneminde grip olan kadınların grip aşısı yaptırmasında herhangi bir zarar görmemektedir. Çünkü grip müdahale edilmediğinde ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve hamilelikte grip aşısı olmak mecburi hale gelmektedir. Hatta gribin etkisini daha fazla gösterdiği zamanlar içerisinde bebeğin tehlike altına girdiğini söylemek mümkündür. Bu nedenle annelerin grip aşısı yaptırmaktan çekinmemesi gerekmektedir.

Hamilelikte grip aşısı zararlı mıdır?

Hamileyken grip aşısı olmanın hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır. Çünkü grip aşısı bu zamana kadar pek çok hamile kadın üzerinde uygulanmıştır. Yapılan grip aşılarının ardından anne ve bebeğin herhangi bir şekilde zarar görmediği ortaya çıkmıştır.

Hamilelikte grip aşısı ne zaman yapılır?

Hamileyken Grip Aşısı Yapılır Mı1 ResimHamilelik sürecinde eğer bir kadın grip olmuşsa gebeliğin hangi ayında olursa olsun girip aşısı yaptırabilmektedir. Önemli olan hangi ay içerisinde olunduğu değil, ortaya çıkan gribe bir an önce etki edilmesi ve annenin normal sağlığına kavuşturulması olmaktadır. Gribin ilerlemesinin önlenmesi adına kadınlar gerekli olan her an grip aşısı yaptıabilmektedir.

Hamilelikte grip aşısının yan etkileri var mıdır?

Hamilelikte grip aşısının ortaya çıkardığı bilinen yan etkiler arasında kırgınlık ve aşının yapılmış olduğu alanda kızarıklık oluşması yer almaktadır. Ayrıca bazı kadınlarda baş ağrısı, bulantı ve kaslarda ağrıma gibi durumlar meydana gelmektedir. Yine bazı anne adaylarının aşı yapılması ile bayıldığı görülmektedir. Bunun nedeni ya iğneden korkulması ya da korku duyulmasa bile iğneye karşı olan antipati olmaktadır.

Hamileliğin hemen ardından grip aşısı yaptırılabilir mi?

Doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından grip aşısı yaptırmanın bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hatta anne adayı grip ise bir an önce aşıyı yaptırması hem kendisini hem de bebeği koruma altına alması gerekmektedir. Bunun yanında yeni doğmuş bebeğe 6 yaşına kadar grip aşısı yaptırılmaması gerekmektedir. 6 yaşından küçük çocuklar için grip aşısının uygun olmadığı belirtilmektedir.

Emziren anneler grip aşısı yaptırabilir mi?

Emziren anneler de hamile kadınlar gibi grip aşısı olabilmektedir. Bebeğin gripten korunması adına annelerin dikkat etmesi gereken durumlardan biri olan grip aşısı, anne vücudunda gribe karşı antikorlar oluşturmaktadır. Emzirme ile annede bulunan antikorlar bebeğe geçmekte ve bu şekilde bebek de gribe karşı korunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*