Hamileyken Adet Görme Mümkün Müdür?

Hamileyken Adet Görme Mümkün Müdür Resim

Pek çok kadın hamilelik sürecinde adet görmenin mümkün olup olamayacağını merak etmektedir. Bazı kadınlar hamile olmalarının ardından bir ya da birkaç kez adet gördüklerini söylemektedir. Hamileyken adet görme konusunda öncelikle şunu söylemek gerekir ki, hamile olan bir kadın adet görmez, ancak birtakım kanamalar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Hamilelikte adet kanaması olur mu?

Kadınlarda adet görme yani diğer adıyla menstruasyon hamile olmayan kadınlarda bazı hormonal değişikliklerden kaynaklı meydana gelen vajinal kanama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında her vajinal kanama için adet görme adlandırmasını yapmak yanlıştır. Ayrıca hamileyken ortaya çıkan vajinal kanamalar da adet görme değildir. Hamileyken adet olma, genelde kadınların hamilelik başlangıcında meydana gelen implantasyon kanaması şeklindeki kanamalardır. Ayrıca ortaya çıkan bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlı olmaktadır.

Hamileyken Adet Görme Mümkün Müdür1 ResimDiğer yandan hamileyken adet görmek aslında bir düşük riskini ortaya çıkaran bir kanama olabilmektedir. Yani oluşan kanama sonucunda anne adayı adet olduğunu düşünmemeli, bunun aksine düşük tehlikesine karşı bir an önce önlem alması gerekmektedir. Bu nedenle uzmanlar, hamilelik döneminde yaşanan kanamaların ardından en kısa sürede bir doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedir.

Hamileyken oluşan kanamaları özetleyecek olursak her kanamanın adet görme anlamına gelmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Yani gebelikte çeşitli nedenlerden dolayı kanamalar meydana gelebilmektedir. Bunların yanı sıra hamile olmayan kadınlarda ortaya çıkan her kanama için adet görme kanaması olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü adet dışındaki kanamalar hamile olmayan kadınlarda da görülebilmektedir. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak meydana gelen kanamalar, hamile ya da hamie olmayan kadınlarda rahim ağzında var olan bir hastalıktan dolayı kendisini gösterebilmektedir. Bu nedenle her kanamanın adet kanaması olarak anlaşılmaması ve özellikle hamile kadınların herhangi bir kanama ile karşı karşıya kaldıklarında bir an önce doktor kontrolüne girmeleri tavsiye edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*