Hamilelikte Yüz Lekelenmesi (Gebelik Maskesi)

Hamilelikte Yuz Lekelenmesi Resim
Hamilelikte Yüz Lekelenmesi (Gebelik Maskesi)

Hamilelikte meydana gelen pigmentasyon artışının sebep olduğu koyulaşmalara gebelik maskesi (kloazma) adı verilir. Hamilelikte yüz lekelenmesi, artan gebelik hormonlarının melanotropin maddesini de arttırması sonucunda oluşur.

Alın, burun ve yanaklar gibi güneşle temas eden yüz bölgesinde daha sık görülmekle birlikte, genital bölge, koltuk altları ve meme uçlarında da koyulaşma meydana gelebilir.

Gebelik Maskesi Neden Oluşur?

Nadiren de olsa doğum kontrol hapları hamilelikte yüz lekelenmesi meydana getirebilir. Bunun dışında, parfümler, kolonya, sabun, nemlendiriciler, bazı makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerin bilhassa güneşle teması, ciltte benzer lekelenmelere sebep olabilir.

Gebelik maskesinde lekeler genellikle kahverengi olup, çoğunlukla cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde oluşur. Güneşin bu lekeler üzerindeki tetikleyici etkisinden korunmak için, mümkün olduğunca güneşe çıkmaktan kaçınmak ve UV-A ve UV-B korumalı kremler kullanmak gerekir.

[wp_ad_camp_1]

Hamilelikte Yuz Lekelenmesi1 Resim
Hamilelikte Yüz Lekelenmesinden Korunmak İçin Aşırı Güneşe Maruz Kalınmaması Gerekir!

Gebelik Maskesi Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelik maskesi sebebiyle oluşan lekeler çoğunlukla doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Fakat yıllarca hatta ömür boyu devam eden lekeler de görülebilmektedir. Gebelik maskesi tedavisi için doğum sonrasında kendiliğinden geçmeyen lekeler oluştuğunda mutlaka bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Dermatoloji uzmanının kontrolü altında, melanositlerin pigment üretimlerini azaltmak suretiyle lekelerin renginin açılmasını sağlamaya yönelik ilaçlar veya lazer tedavisi ile gebelik maskesi tedavi edilebilmektedir. Koyu ten rengi olan kişilerde tedavi süreci daha uzun ve zor olabilir. Tekrarlama riski de yüksektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*