Hamilelikte Yüksek Ateş (HİPERTERMİ)

Hamilelikte Yuksek Ates Resim
Hamilelikte Yüksek Ateş

Ateş yükselmesi vücudumuzda anormal olan belirtilerin ilkidir. Vücudun savunma mekanizmasının harekete geçtiği anlamına gelir. Bir insanın normal vücut ısısı 36 – 37 derece arasında olmalıdır. Hamile olan bayanlarda da durum böyle olup, vücut ısısı 38,3 derecenin üzerine çıkması durumuna yüksek ateş (hipertermi) denir. Hamile kadınların yüksek hormon seviyeleri ve vücut direncinin düşük olması, yüksek ateşe daha çabuk yakalanmalarına sebep olur. Hamilelikte yüksek ateş gibi durumlara maruz kalınmasına çoğunlukla gribal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu gibi durumlar sebep olurken, bazen de sıcak su, hamam, sauna gibi yerlerde fazla bulunmak da sebep olur. Gebelikte bu gibi yerlerde bulunmamak gereklidir. hamile kişilerin güneşte çok uzun süre kalmaları da yüksek ateşe sebep olabilir.

Hamilelikte Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Hamilelik hassas bir durumdur ve hamilelikte yüksek ateş hissedildiğinde ise mutlaka doktora başvurmak gerekir. Doktorun haberi olmadan ateş düşürücü ilaçlar almak bebeğe zarar verebilir. Bu sebeple doktor gözetimi olmaksızın hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Hamilelikte yüksek ateşin tedavisinde, ateşin düşürülmesi kadar ateşe sebep olan etkenlerinde ortadan kaldırılması gerekir. Ateşin yükselmesine sebep olan durum fazla sıcağa maruz kalma ise sıcak ortamdan uzaklaşmak yeterli olacaktır. Ateşin düşürülmesi için ılık duş, soğuk kompres gibi uygulamalar yapılırken bitkisel içerikli zararsız ilaçlarla tedavi edilir. Hamile olan kişilerin enfeksiyon riski olan kişilerden ve kalabalık ortamlardan uzak durmaları gerekir. Ayrıca vücut dirençlerini yükseltmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeleri, gerekli vitamin takviyelerini almaları gereklidir. Bunun dışında enfeksiyonlardan ve sıcaklardan korunmak için çok su içmeleri gereklidir.

[wp_ad_camp_1]

Hamilelikte Yuksek Ates1 Resim
Hamilelikte Yüksek Ateş Bebeğe Farklı Şekillerde Zarar Verebilir!

Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları Nelerdir?

Hamileliğin ilk aylarında yüksek ateşe maruz kalan anne adayları için durum biraz daha tehlikelidir. İlk aylarda bebeğin düşme riski daha fazladır. Bazı durumlarda ateş yükselmesinin dışında, buna sebep olan enfeksiyonlar bebeğe zarar verebilir.

İlk aylardaki yüksek ateş nöral tüp defektleri adı verilen sinir sistemi oluşum kusurlarına sebep olabilir. Sinir sistemi oluşumu 3 – 8 hafta arasında tamamlanır ve bu süreler içinde anne adayı yüksek ateşe maruz kalırsa merkezi sinir sistemi kusurları artar. İlk üç ayda yaşanan yüksek ateş, baş gelişim anomalileri, göz, damak, çene anomalileri, kalp kapak anomalileri, sol kalbin gelişmesinde gerilik, kol ve bacak anomalileri ve zekâ geriliğine sebep olabilir.

İkinci üç ayda yaşanan yüksek ateş ise en tehlikeli olanıdır. Erken doğum ve su kesesinin erken açılması gibi riskleri vardır.

Hamileliğin son üç ayında yaşanan yüksek ateş ise su kesesi erken açılmasına sebep olabilir. Bazı enfeksiyonların yol açtığı amnion suyunun iltihaplanması riski de bulunur. Bu durum anne ve bebeğin hayatını ciddi anlamda tehdit eder. Hamilelikte ateş yükselmesi doğum ağrılarının erken başlamasına sebep olabilir.

Emziren annelerde yüksek ateş görülmesi durumunda emzirmenin kesilmesine gerek olmayıp, dikkatli davranılması, bebeğe nefes ile hastalığın bulaştırılmamasına dikkat edilmelidir. Yüksek ateş hissedildiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*