Hamilelikte Yaşanan Bulantılar ve Nedenleri

Hamilelikte Yaşanan Bulantılar ve Nedenleri Resim

Özellikle hamilelik evresinin ilk 3 ayında sıkça görülen mide bulantıları, pek çok anne adayına zor anlar yaşatmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen hamilelikte yaşanan bulantılar, ilk 3 ay ortalama her 100 anneden 70’inde görülmektedir. Ayrıca her 1000 anneden yaklaşık 5 – 10 kişide meydana gelen bulantılar karşısında uzman kontrolüne girilmektedir. Miden bulantıları farklı nedenlerle ortaya çıkabilmekte ve anne adayının sıkıntılı bir sürece girmesin neden olabilmektedir.

Hamilelikte yaşanan bulantılar nelerden kaynaklanmaktadır?

Hamilelik sürecinde bulantılar, ilk aylardan itibaren başlamaktadır. Ayrıca birçok kadın tarafından sorulan hamilelikte bulantılar ne zaman başlar? sorusuna verilecek en net cevap hamileliğin 6. ya da 8. haftaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan bulantıların birtakım nedenleri bulunmaktadır.

Hamilelikte Yaşanan Bulantılar ve Nedenleri1 ResimHamilelikte yaşanan bulantılarda genel olarak psikolojik etkenlerin varlığından söz edilmektedir. Bulantıların nedeni tam olarak bilinemese de hormonal ve psikollojik etkenler ön plandadır. Genellikle hamilelerin büyük çoğunluğunda görülen mide bulantıları, bazen bütün gün devam edebilmektedir. Bunun yanında şiddetli bulantıların görüldüğü gebelik dönemleri de görülebilmektedir. Ayrıca 300 – 400 anne adayında bir kronik bulantılar ortaya çıkması muhtemeldir. Böyle bir durumla karşılaşan annenin bir an önce doktoruna başvurması gerekmektedir.

Hamilelikte yaşanan bulantılar nasıl önlenir?

Anne adayları çeşitleri yöntemler ile mide bulantılarını hafifletme şansına her zaman için sahiptir. Ancak öncelikle hamilelikte bulantıyı ne önler? bunun iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Yaşanan bulantıları en aza indirgemek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bu yöntemlere daha yakından bakalım.

– Yenen yiyeceklerin tam olarak çiğnenmesi ve püre haline geldikten sonra yutulması gerekmektedir.

– Bolca sarı leblebi yenmesi tavsiye edilmektedir.

– Sık sık tuzlu kraker yenmelidir.

– Ara öğünlerde bir fındık ya da çekirdeğin ağza atılması bulatıların azalmasına yardımcı olacaktır.

– Süt ne çok sıcak ne de çok soğuk içilmelidir.

– Şekerli içecekler içmemek mide bulantılarında azalma meydana getirebilir.

– Yeşil mandalinanın yenmesi mide bulantısına önemli ölçüde yararlıdır.

– Her öğünde tek çeşit besin yenerek mide zorlanmamalıdır.

– Çiğ salata tüketilmemesi gerekmektedir.

– Mide çeperine yapışması mümkün olan susam ve keten tohumu gibi besinlerden uzak durulmalıdır.

– Mideyi zorlayan ve sıkan dar giyeceklerin tercih edilmemesi önemli bir husustur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*