Hamilelikte Varis Tehlikeli mi

Varis, genellikle bacaklarda meydana gelen toplardamar genişlemesi olarak tanımlanır.  Gebelik dışında da oluşabilen bu rahatsızlığın gebelikte görülme olasılığı yüksektir. Hamilelikte varis aniden ortaya çıkabilir. Hamilelikte varis olmadan önce de benzer bir şikayetiniz bulunuyorsa doktorunuzdan destek almanız tavsiye edilir.  Bunun nedeni, gebeliklerde yaşanan hormon değişiklikleri nedeniyle toplardamar duvarlarında gerilme olmasıdır. Anne ve çocuk bölümünden merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını arayabilirsiniz.

Öncelikle hamilelik varisleri hakkında bilgi verelim. Bildiğiniz üzere varis genellikle bacaklarda ortaya çıkan, örümcek ağı şeklinde görünüm verebilen kalın ve mora yakın kendini göstermeye başlamış damarlardır. İlerlemesine bağlı olarak kramp şeklinde ortaya çıkabilir ve yorgunluk gibi etkileri olabilir. Zamanında tespit edilmesi son derece büyük bir önem taşımaktadır. Gebelik döneminde ise bacaklarda varis oluşması için daha müsait bir ortam oluşmaktadır.

Gebelikte Varis Görülmesinin Nedenleri

 • Gebelikte hormonal değişimler sonucu bacaklarda bulunan toplardamar duvarlarının esnek yapısının bozulması nedeniyle, kan akışının ilerlemesi engellenir ve bu nedenle varisler oluşur.
 • Hamilelik sürecinde vücuttaki kan ve sıvı miktarı artmaktadır. Artan kan, damarlara baskı oluşturur ve belirli bölgelerde kanın toplanmasına neden olur. Bu da varisin nedenlerindendir.
 • Giderek büyüyen rahmin, kendisinden aşağıda kalan organlara ve özellikle de bacaklara yaptığı ağırlık nedeniyle yine varis oluşumu görülür. İkiz veya üçüz gibi çoğul gebeliklerde varis problemiyle daha sık karşılaşılır. Bunun nedeni bacaklara binen yük miktarının fazla olmasıdır.
 • Gebelik öncesinde varisi bulunanların gebelikte de bu problemi yaşamaları beklenilen bir durumdur.
 • Bel kemiğinde gebelik nedeniyle oluşan eğrilikler de varis nedenlerindendir.
 • Gebelik döneminde uzun süre ayakta kalmak ve bu durumun uzun süre devam etmesi de varislere neden olur.

Varise Karşı Ne Yapılabilir

 • İlk olarak gebelikte aşırı kilo almamaya özen göstermek alınabilecek en güzel önlemlerden biridir. Çünkü vücudun yükü arttıkça varis oluşma ihtimali de aynı oranda artmaktadır.
 • Gebelik süresince ağır iş yapmamak, düzenli hareket ve düzenli dinlenmeye özen göstermek, varis oluşumunu önleyen tedbirlerdendir. Uzun süre oturmak ve uzun süre ayakta kalmak gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Sıcak banyo yapmaktan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
 • Güneşte çok fazla kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Dinlenirken bacaklar yastık gibi bir materyalle desteklenerek yüksekte tutulmalıdır.
 • Doktor tavsiyesi ile varis çorapları kullanmak da varis oluşumunu önlemektedir.

Hamilelikte Varis Tedavisi

Varisler, hafife alınmaması gereken rahatsızlıklardır. Genetik yatkınlıkla da seyreden bu hastalık, erken doğum ve düşük nedenleri arasında yer almaktadır. Gebelik sırasında önlem almaya çalıştıktan sonra gebelikten sonra 3. aydan itibaren geçmeyen varislerin tedavi edilmesi uygundur.

Varisler, toplardamar sisteminde pıhtılara neden olmakta ve bu pıhtıların koparak akciğer embolisi gibi hayati risk oluşturan bir rahatsızlığa sebep olabilir. Ayrıca görünüm olarak da kişinin psikolojisini yıpratabilir. Damarlardaki pıhtılaşmalar enfeksiyonlara yol açabilir. Bu gibi sonuçlar doğurması ihtimalinden yola çıkılarak mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Hamilelikte Varis Çorabı

Basınçlı varis çorapları giyilebilir. Bunun için doktorunuzdan destek almanız son derece büyük bir önem taşımaktadır. Genellikle hamileler için kolay giyim sağlayan ve daha büyük bedenlerde üretilen varis çorapları bulunmaktadır. Hekim tavsiyesi ile internet üzerinde ortalama olarak 300 – 500 TL aralığında satılan bu varis çoraplarından birini temin edebilirsiniz.

Tabi ki bundan önce uygulanması gereken diğer yöntemler için doktorunuz gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Hamilelik döneminde bu çorapların kullanılmasının erken dönemlerde ortaya çıkması da büyük bir önem taşımaktadır. bu konuda anne adayına da büyük bir görev düşer.

Herhangi bir sorunuz olması durumunda yorumlar bölümünden bize ulaşmanız yeterli olacaktır. Yorumlarınızı bekliyoruz mutlu haftalar….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*