Hamilelikte Varis Sorununun Çözümleri Nelerdir?

Hamilelikte Varis Sorununun Çözümleri Nelerdir Resim

Günümüzde anne adaylarının sıkça karşılaştığı durumlardan biri olan varisler, en başta ciltte olumsuz görüntüler meydana getirmektedir. Bunun yanında varisler ile gelen ağrılar da kadınları oldukça yüksek derecede rahatsız eden ağrılar arasında yer almaktadır. Hamilelikte varis sorununun çözümleri farklı yöntemler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak öncelikle varis oluşumunun nedenleri nelerdir? bunlara bakalım.

Hamilelikte varis neden olur?

Gebelik döneminde varisin meydana gelmesinin başlıca nedenler arasında bacaklarda bulunan toplardamarlardaki elastikeyiyetin kaybolması karşımıza çıkmaktadır. Elastikiyetin kaybolması ile damarlardaki kan ileri doğru gitmez ve bunun sonucunda varis oluşumu meydana gelir. Ayrıca varis oluşumuna hamileliğin de etkisi büyüktür. Zamanla kilo alan anne bacaklara daha fazla yük binmesine neden olur ve bunun sonucunda varis daha kolay bir şekilde ortaya çıkar.

Hamilelikte Varis Sorununun Çözümleri Nelerdir1 ResimDiğer yandan hamilelik döneminde varis oluşumun asıl nedeni rahim içerisinde büyüyen bebeğin kasık bölgesinde bulunan toplardamarlara basınç yapması şeklindedir. Sürekli baskı yapan bebek, bacaklarda yüksek oranda kan birikmesine neden olmakta ve sonuç olarak varisler oluşmaktadır.

Hamilelikte varis nasıl önlenir?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde karşı karşıya kalabileceği sorunlardan biri olan varisler, sıkıntılı dönemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle pek çok kadın hamilelikte varis nasıl önlenir? sorusunun cevabını aramakta ve özellikle hamile kalmadan önce bu konuda çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Varisi önlemek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

– Sık sık yürüyüş yapılmalıdır.

– Uzun süre hareket etmeden ayaktan kalınmaması gerekir.

– Bacaklar üst üste atılmış bir şekilde uzun süre beklenmemelidir.

– Oturma esnasında bacaklarda kan dolaşımını harekete geçirmek adına hareketsiz kalmak yerine bacakların sık sık oynatılması gerekmektedir. Bacakların hareketlendirilmesi hamilelikte varis ağrısı için önleyici uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkar.

– Dinlenme sırasında bacaklar bel hizasından daha yüksek bir konumda olmalıdır.

– Mümkün olduğunda ağır yükler kaldırılmamalıdır.

– Tuzun belirli bir miktarda tüketilmeli ve bunun yanında bolca su içilmelidir.

– Otomobil ile uzun yolculuklara çıkılmamalıdır.

– Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir.

– Külotlu basınç çorapları kullanılmalıdır.

– Sırt üstü yatılmamalı, bunun aksine vücudun sol kısmına doğru yatılmalıdır.

– Banyo sırasında suyun aşırı sıcak olmaması gerekmektedir.

– Özellikle bacakları yoğun bir şekilde saran dar giysiler tercih edilmemelidir.

Hamilelikte varis tedavisi nasıl olur?

Etkili bir tedavi için uzmanlar tarafından ilk olarak tavsiye edilenler arasında basınçlı çoraplar bulunmaktadır. Hamilelikte varis tedavisi adına önemli bir uygulama olan basınç çorapları, varislerin kısa sürede iyileşmesinde etkili olmaktadır. Basınç çorapları bacaklarda kanın birikmesini önlemekte ve bu şekilde varis oluşumuna izin vermemektedir.

Diğer yandan lazer tedavisi ve bitkisel yöntemler de yine varis tedavisinde etkili olan uygulamalar arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra ameliyatların sadece kalın damalarda meydana gelen varisler çin yapıldığını söylemek mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*