Hamilelikte Varis Oluşumu ve Tedavisi

Hamilelikte Varis Olusumu ve Tedavisi Resim
Hamilelikte Varis Oluşumu ve Tedavisi

Varis hastalığı bir toplardamar rahatsızlığıdır ve toplardamarların genişleyip, kıvrılarak cilt yüzeyinde görünür hale gelmesi sonucunda oluşur. Hamilelikte varis oluşumu görüntü olarak rahatsız edici olabilir, bazı kişilerde ağrılara sebep olabilir. Bu hastalık en çok bacaklarda görülür ve ince kılcal şeklinde ve mor olarak görünür. Çoğunlukla az hareket edenlerde veya çok fazla ayakta duran kişilerde meydana gelir.

Kadınlarda hormonal değişimlerden dolayı daha sık görülür. Ayrıca kadınların ciltleri erkeklere göre daha ince olduğu için damarlar daha çok belirginleşir. Varis hastalığı ailevi faktörlere dayalı  olabilir. Ancak genetik bir durum olması herkesin olacağı anlamına gelmez, kişi kendi sağlığına dikkat ettiği müddetçe varisten korunabilir.

Hamilelikte Varis Oluşumu Nedenleri

Anne adaylarının yüzde 15’nde varis hastalığı görülmektedir, çoğunlukla doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Gebelik esnasında varis oluşumu sık rastlanan bir durumdur. Bunun en belirgin sebebi hamilelikte hormonların değişmesidir. Hamilelikte büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için kan hacmi artış gösterir. Dolaşımda daha fazla kan bulunduğu için özellikle bacaklarda kanın gölleşmesi kolay hale gelir. Toplardamarların kapakçık mekanizması kanı kalbe yeterli miktarda pompalayamaz ve zamanla varis oluşumuna sebep olur.

Hamilelikte Varis Olusumu ve Tedavisi1 Resim
Hamilelikte Varis Bacaklarda, Dizin Arka Kısmında ve Baldırlarda Sık Görülür!

Varis hastalığı hamile kişilerde her iki bacakta diz arkası ve alt baldırlarda görülür. Bazen kasıklarda, anüste ve vajina etrafında görülür. Gebelikte varis oluşumu damarlarda tahribata sebep olur ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Anne adaylarında hamile olmadan önce varis hastalığı mevcut ise tedavi olmaları gereklidir. çünkü hamilelik sırasında varisler ilerleyerek bebeğe zarar verebilir.

Hamile kişilerde bacaklarda oluşan varisler normal doğuma mani olmazlar. Ancak vajina etrafında çok geniş varisler varsa doğum sırasında kanamaması için dikkat edilmesi gereklidir.

Gebelikte Varis Oluşumunu Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

– Düzenli yürüyüş alışkanlığı kazanmanız varis oluşumunu engeller ve var olan varislerin de ilerlemesini önemli ölçüde etkiler. Nadiren büyük varislerin dışarıdan darbe alarak yırtılması durumu yaşanabilir. Eğer varisleriniz varsa bacaklarınızı darbelerden koruyunuz.

– Yürüyüş yapmak bacak kaslarını çalıştırarak kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Bacaklarınızdaki toplardamarların kalbe doğru hareketini kolaylaştırarak varis oluşumunu engeller.

– Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Bacak bacak üstüne atmanız kan dolaşımını engelleyerek varis oluşumuna sebep olabilir.

[wp_ad_camp_1]

Hamilelikte Varis Olusumu ve Tedavisi2 Resim
Spor, Bol Su Tüketimi ve Dengeli Beslenme Gebelikte Varis Oluşmaması Adına Önemlidir!

– Dengeli ve sağlıklı beslenmek, ayrıca bol su tüketin. Spor yapmaya çalışın.

– Mümkün oldukça ayaklarınızın altına bir yastık koyarak bir yere uzanın.

– Çok fazla hareketsiz kalmamaya özen gösterin, oturduğunuz yerden ara sıra kalkın ve hareket edin.

– Topuklu ayakkabı giymekten, sigara içmekten kaçının.

– Giyiminizin dar olması varislerin ilerlemesine sebep olur. Rahat ve bol kıyafetler tercih edin.

Hamilelikte Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelik sırasında oluşan varislerde genelde tedavi gerekmez ve önleyici yöntemlerle ilerlemesine mani olunur. Ancak şiddetli olan varislerde varis çorabı önerilir. Genel olarak varis tedavisi için ameliyat, ilaç tedavisi, varis çorabı gibi yöntemler uygulanabilir. Ancak hamilelikte varis tedavisi için ameliyat ve lazer gibi yöntemler kullanılmaz. Varis çorabı damarları sıkarak varislerin genişlemesini önler, ayrıca kanın göllenmesine de mani olur. Hamilelik öncesi varis mevcut olan kadınların gebelikten  önce tedavi olmaları gereklidir. Hamilelik esnasında oluşan varislerde doğum sonrası iyileşme görülür.  Ayrıca gebelik sırasında oluşan varislerin tedavi edilmezse kalıcı olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka önlem alınmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*