Hamilelikte Tüylenme Nedenleri (Aşırı kıllanma)

Gebelik döneminde hormonal değişikliklerin yol açtığı sorunlardan biri de vücut ve yüzde aşırı tüylenme ve koyulaşmadır. Hamilelikte tüylenme gebelikte salgılanan androjen hormonunun etkisiyle ortaya çıkar ve doğumdan sonraki 3 ila 6 ay arasında kendiliğinden kaybolur.
Hamilelikte pek çok kadın, yüz, çene, sırt, göğüsler, karın, kol ve bacakta istenmeyen tüyler meydana geldiğinden şikayet etmektedir.

İçerisindekiler:
1. Hamilelikte tüylenme nedenleri
2. Hamilelikte fazla tüylerden kurtulma yolları
3. Gebelikte göbekte tüylenme

Hamilelikte tüylenme nedenleri
• Yumurtalıklarda meydana gelen kitleler (Gebelik luteoması)
• Polikistik over sendromu
• Adrenal karsinom
• Virilizan over tümörleri
• Plasental aromataz eksikliği
• Yumurtalık kistleri ( Teka lutein kisti)

Burada sıralanan etkenler genellikle hem anneyi hem de bebeği etkilerken bunlardan teka lutein kistleri yalnızca anneyi etkilemektedir. Bu nedenler her biri dikkate alınması gereken bu belirtiler doktor bilgisinde ve gerekirse müdahalesinde olmalıdır.
Hamilelikte fazla tüylerden kurtulma yolları
Gebelik öncesinde kullanılan yöntemlerden epilasyon, ağda, traş gibi yöntemler gebelikte de rahatlıkla kullanılabilir ve herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak, lazer gibi işlemlerden bu süreçte uzak durmak doğru olacaktır. Her ne kadar lazerin sadece deri üzerinde etkili olduğu düşünülse de bebek üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle riske atmamak gereklidir. Ayrıca tüy dökücü kremlerin de tam olarak etkisi bilinmediğinden gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir.

Tüylenme gebelikte ortaya çıkan kistlerden veya başka anormalliklerden kaynaklanmıyorsa genellikle doğum sonrası yavaş yavaş bu durum geçecektir. Ancak, doğum sonrasında da problemin devam ettiği görülürse doktora başvurmakta fayda vardır.

Gebelik döneminde bitkisel çözümlere de çok başvurmamak gereklidir. Çünkü bunların bebek veya anne açısından ne gibi riskler oluşturduğu bilinmemektedir. Ayrıca ters etki yapma ihtimalleri de mevcuttur

Hamilelikte bilindiği üzere saçlar da çok hızlı uzar ve gürleşir. Tüylerde meydana gelen bu artış da aynı saçlarda olduğu gibidir. Daha hızlı uzama ve çoğalma vücudun hemen her bölgesinde görülebilir ve oldukça can sıkıcıdır. Bununla birlikte bazı hamilelerde de nadiren de olsa tüylenmede azalma yaşandığı tespit edilmiştir. Bu da gebeliğin ne kadar kişiye özel bir durum olduğunun kanıtıdır.
Gebelikte göbekte aşırı kıllanma

Hamilelikte tüylenme
Hamilelikte göbek bölgesinde aşırı kıllanma

Gebelikteki tüylenme genelde ani olarak ve göbek deliğinin etrafında meydana gelmektedir. Normalden kalın ve uzun bu tüyler kişiyi korkutur ancak normaldir. Tüylenme daha sonra göbeğe de yayılabilmektedir. Ancak tüylenmenin daha çok Linea Nigra adı verilen, hamilelikte ortaya çıkan ve göbek deliğinin üstünden geçerek karnın alt kısmı ve göğüse uzanan koyu renkli çizgi üzerinde görüldüğü bilinmektedir.

Hamilelikte en uygun yöntem olarak ağda görülmektedir. Bunun nedeni hem daha uzun süre etkili olması hem de tüylerin artışına neden olmamasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!