Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli Resim

Hamilelik dönemini daha rahat geçirmek için oldukça önemli olan ve göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biri de spor yapmaktır. Çünkü hamilelikte spor yapmak çeşitli sorunların ortadan kaldırılmasını ve aza indirgenmesini sağlamaktadır. Ancak özellikle gebelik dönemi içerisinde spor yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Şimdi hamilelikte spor yaparken nelere dikkat edilmeli? bunları daha yakından inceleyelim ve spor yaptığınız sırada yanlış hareketler yapmanızı önleyeme çalışalım.

Hamilelikte spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hamilelik döneminde genelde birtakım ağrılar ve sancılarla karşılaşılmaktadır. Ancak spor ya da egzersiz hareketleri ile bu sorunların üstesinden gelmek çoğu zaman için mümkün olmaktadır. Hamilelikte spor yapmanın faydaları şüphesiz saymakla bitmez. Fakat spor yaparken aşırıyı kaçmamak ve uygulamaları daha sistemli bir şekilde gerçekleştirmek önemli bir konumda yer almaktadır.

Spor yapmaya hızlı hareketler ile başlamayın!

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli1 Resim

Özellikle hamile dönemi öncesinde hiçbir şekilde spor yapmayan kadınların birden spora başlaması tavsiye edilmemektedir. Vücudu spora yavaş yavaş alıştırmak ve bunun ardından tempo almaua başlamak önemli bir husustur. Spora öncelikle kısa süreli yürüyüşlerle başlanması etkili bir başlangıç adına önerilenler arasında yer almaktadır.

Tehlikeli sporlardan uzak durulmalıdır!

Hamilelikte spor yaparken tehlikeli hareketlerden uzak durulması gerekmektedir. Ani hareketli sporlar, dövüş sporları ve zıplama türü hareketler hamilelikte spor yapmanın zararları arasında yer almaktadır. Anne için zararlı olan bu hareketli sporlar, aynı zamanda bebek için de zararlı olmaktadır. Bu nedenle anlık hareketlerden kaçınmak ve dinamizmin hat safhada olduğu sporların yapılmaması gerekmektedir.

Kendinizi spor yapmak için zorlamayın!

Hamile kadınların gün içerisinde yaklaşık olarak yarım saat kadar spor yapması yeterli olmaktadır. Her gün tüm hareketlerin ya da sporların yapılmasına gerek yoktur. Önemli olan etkili ve kısa süren sporlar yapmaktır. Hatta gerekirse gündüz yapılan sporun belirli bir kısmını akşam saatlerinde yapmak doğru bir uygulama olacaktır. Ayrıca spor yaparken vücut ısısının gereğinden fazla yükselmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü 38 derecenin üstündeki vücut sıcaklığı bebek açısından zararlıdır.

Beslenmenize dikkat edin!

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise beslenmenin dengeli bir şekilde yapılması olmaktadır. Gün içerisinde bol bol su içilmesi ve herhangi bir şey yemeden spora başlanması yanlış bir uygulamadır. Spoer sırasında bir su şişesi bulundurmak ve sık sık su içmek etkili olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*