Hamilelikte Şişen Bacaklar Sorunu

Hamilelikte Şişen Bacaklar Sorunu Resim

Hamile olan kadınların sıkça yaşadığı problemlerden biri olan işen bacaklar, hamileliği sıkıntılı bir sürece girmesine neden olmaktadır. Genelde gebeliğin ilk aylarında bu durum meydana gelmez, ancak zaman ilerledikçe bacaklarda şişmeler ortaya çıkar. Hamilelikte bacakların şişmesi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Bu nedenler engellenmedikçe gebelik sürecinde bacakların şişmesi çoğu zaman için mümkün olmaktadır.

Hamilelikte bacakların şişmesi neden olur?

Gebelik sırasında bacakların şişmesinin nedenlerinden biri vücutta gereğinden fazla su tutulması olmaktadır. Bu tür durumlarda damarlardan bulunan kan oranı ortalama yüzde 50 oranında artış göstermektedir. Ortaya çıkan bu durum damarların dışındaki dokularda ödem meydana gelmesine neden olur.

Hamilelikte Şişen Bacaklar Sorunu1 ResimBunların yanı sıra ayakta çok durmak yine gebelikte bacaklarda şişme problemi ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. Annenin karnı büyüdükçe ve gebeliğin yapısı gereğince anne kilo alır ve sürekli ayakta durması bacakların belirli ölçülerde şişmesi gibi sorunların meydana gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca gebelik sırasında fazla kilo alan anne adaylarında şişlik oranı diğerlerine göre daha yüksektir. Aksina zayıf gebeliklerde çok sık bacak şişmesi görülmez.

Önemli: Hamilelik sürecinde bacaklarda meydana gelen şişmenin yanı sıra ağrı ya da bacaklarda ısı yükselişi meydana geliyorsa ve he riki bacak arasında birbirinden farklı şişmeler oluşmuşsa damar tıkanıklığı gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Böyle bir durumda kalan annenin en kısa zaman içerisinde doktoruna görünmesi önerilmektedir.

Hamilelikte bacaklarda şişme nasıl önlenir?

Anne adaylarının hamilelik sırasında bacaklarda meydana gelen şişmeyi önlemesi genel olarak mümkündür. Hamilelikte bacakların şişmesi birtakım nedenlerden dolayı meydana geldiği için bu nedenleri ortadan kaldırmak önlem almanın en etkili yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bacaklarda şişliği önlemek için;

– Ayakta fazla durmamak,

– Belirli zaman aralıkları le uzanmak ve ayakları bel hizasından yüksek bir yere koyarak dinlendirmek,

– Doktorun izin verdiği ölçüde egzsersiz yapmaya çalışmak,

– Bol bol su içmek,

– Tuz tüketimini ideal boyutlarda yapmak,

– Pantolon ve çorap seçimini doğpru yapmak. Sık olanlardan seçmemek,

– ve bacak bacak üzerine oturmamak gerekmektedir.

Gebelik süresi boyunca yukarıda listelenenler yapılmadığı sürece bacak şişmesi kolay kolay ortaya çıkmamaktadır. Bunun dışında meydana gelen şişmeler için kişinin doktoruna başvurması tavsiye edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*