Hamilelikte Sigaranın Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Sigaranın Zararları Nelerdir Resim

Kadınların hamilelik döneminde yapmaması gereken durumlardan biri de sigara içmemeler olmaktadır. Gün içerisinde içilen 1 ya da 2 adet sigaranın dahi bebeğe birtakım zararları bulunmaktadır. Hamilelikte sigaranın zararları bebek üzerinde olumsuz etkiler meydana getirir ve uzmanlar tarafından yasaklanmıştır.

Gebelik döneminde sigaranın zararları nelerdir?

Uzmanlar, anne ve bebek üzerinde olumsuz etkiler meydana gelmemesi için sigara kullanımının yanlış olduğunu belirtmektedir. Sigaranın ortaya çıkardığı zararlar aşağıdaki gibidir.

– Erken doğum riskini ortaya çıkarır.

– Düşük doğum oranında artış olur.

– Bebeğin akciğeri istenen bir şekilde gelişmez ve doğum esnasında problem meydana gelebilir.

– Doğum yapılmasının ardından bebeğin erken dönemde ölme riski 2 katına çıkar.

– Doğumdan sonra bebek daha kolay hasta olabilir.

– Bebeğin eşinden erken ayrılma yani diğer adıyla dekolman riski artar.

– Plasenta previa riskinde artış görülür.

– Erken su gelme riski daha yüksektir.

Hamilelikte Sigaranın Zararları Nelerdir1 ResimSigara bünyesinde birçok bileşik yer almaktadır. Bu bileşikler arasında en önemlisi ve zararlısı nikotin ve karbon monoksid olarak karşımıza çıkmaktadır. Nikotin ve nikotine ait metabolitler anne sütü aracılığı ile bebeğe geçebilmektedir. Bu yüzden annelerin hiçbir zaman için sigara kullanması tavsiye edilmemektedir.

Diğer yandan sigara içen annelerin bebekleri diğer bebeklere göre 200 – 250 gram daha az ağırlığa sahip olarak doğduğu belirtilmektedir. Bunun yanında bebeğin 1 cm kadar kısa doğduğu da gebelikte sigaranın bebeğe zararları arasında yer almaktadır. Uzmanlar doğum sonrası kilosu düşük olan bebeklerin kronik hastalıklara yakalanma riskinin yüksek olduğunu söylemektedir. Doğumun ardından geçen ilk 1 ay içerisinde ise ölüm riskinin bu tür bebeklerde daha çok görüldüğü ifade edilmektedir.

Bunların yanı sıra solunum sistemi hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, duyu organları, deri ve idrar yolu hastalıkları sigara içen annelerin bebeklerden daha fazla ortaya çıkmaktadır. Hiperaktivite, dikkat eksikliği ve okuma zorluğu da yine gebelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinde sıkça görülmektedir.

Tabi dikkat edilmesi gereken gebelik döneminde sadece annenin sigara içmemesi değil, aynı zamanda sigara içilen ortamlarda bulunmaması olmaktadır. Çünkü sigara içerisinde yer alan maddeler anne tarafından içilmeden de olumsuz etkiler ön plana çıkarabilmekte ve belirtilen problemlere neden olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*