Hamilelikte Perine Masajı Yararları Nelerdir?

Hamilelikte Perine Masajı Yararları Nelerdir Resim

Hamilelikte perine masajını açıklamadan önce perine hakkında birtakım bilgiler vermeye çalışalım. Perine, kadınlarda vajina ile anüs arasında kalan 2 – 3 cm uzunluktaki alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğum sırasında bebeğin vajina yolundan gelerek yırtılmalar oluşturduğu perine, hamileliğin son haftalarında masaj yapılması gereken bölgelerden biri olmaktadır. Hamilelikte perine masajı yararları arasında ilk olarak karşımıza çıkan yırtılmaların önlenmesidir.

Perine masajının yararları nelerdir?

Perine masajının yararları olarak uzmanlar tarafından belirtilen ilk olgu, doğum sırasında vajina bölgesinde yırtılmaların engellenmesi olmaktadır. Yapılan araştırmalar normal doğum yapacak kadınların perine masajı yapması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Çünkü bu masajı yapmayan kadınların pek çoğunda doğum sırasında yırtılmalar meydana gelmiştir. Ancak doğumun son haftalarına doğru perine masajı yapan kadınların oluşabilecek yırtılmalardan kurtulduğu gözlenmiştir. Özellikle ilk doğumunu yapacak olan kadınların perine masajını mutlaka yapmaları önerilmektedir.

Hamilelikte perine masajı nasıl yapılır?

Hamilelikte perine masajı son haftalara doğu yapılmaktadır. 34. haftaya girilmesinin ardından haftada 1 ya da 2 kez olmak kaydıyla masaja başlanması tavsiye edilmektedir. Gebeliğin son haftasına girildiğinde ise masajın haftada 3-4 kez yapılması tavsiye edilmektedir. Kadınlar uygulama sırasında bazı yağlar kullanmaktadır. Perine masajı yağı için örnek verecek olursak gliserin ya da badem yağını örnek vermek mümkündür. Bu yağlar perine üzerinde kayganlaştırıcı etki yapmakta ve daha kolay bir masaj yapılmasına olanak sağlamaktadır. Masaj yapılırken kadın masajı kendi yapıyorsa elinin baş parmağını kullanabilir. Ancak masaj bir başkası tarafından yapılıyorsa işaret parmağının kullanılması uygundur. Kullanılan parmak vajina içerisine ortalama 3 – 4 cm kadar girmelidir. Bunun ardından sağa ve sola olmak üzere tekrarlayıcı hareketler ile perine bölgesi esnetilmelidir. Bunun yanında parmak sağa ve sola hareket ettirilirken hafif derecede anüs üzerine doğru baskı yapılması mümkündür.

Hamilelikte perine masajı yapmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelikte Perine Masajı Yararları Nelerdir1 ResimPerine masajına başlamadan önce kişinin ilk olarak yapması gereken arasında;

– Ellerini iyice yıkaması ve dezenfekte etmesi,

– İdrarını yapması ve mesanesini boşaltması,

– Masaj için uygun pozisyon alması,

– Ellerde enfeksiyon kapma riski oluşturacak yaraların bulunmaması

yer almaktadır. Perine masajı yapan kadın, masajı kendi yapacaksa çoğu zaman için zorluklar çekebilmektedir. Bu nedenle masajın anne adayı rahat bir pozisyondayken başkaları tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*