Hamilelikte Nasıl Yatılır?

Hamilelikte Nasıl Yatılır Resim

Uzmanlar, hamilelik döneminde yatış pozisyonunun sol tarafa doğru olması gerektiğini belirtmektedir. Peki, neden sağ tarafa, düz ya da başka bir şekilde değil de sol tarafa yatılır? ve hamilelikte nasıl yatılır? şimdi bu sorulara detaylı cevaplar vermeye çalışalım.

Hamilelikte hangi tarafa yatılmalıdır?

Anne adayları özellikle hamilelik sürecinin ilerleyen zamanlarda karnın şişmesi ile birlikte yatış pozisyonlarında birtakım zorluklar çekmekte ve hamilelik döneminde nasıl yatılır? sorusunu akıllara getirmektedir. Gebelikte anne adaylarının yatmaları gereken taraf sol yanları olmaktadır. Sağ tarafa yatılmamasının nedeni ise büyük toplar damarların geçtiği taraf olmasıdır. Sağ tarafa yatıldığında rahim toplar damar üzerine baskı yapar ve kalpte dönen kan miktarında azalma meydana gelir. Bunun sonucunda da bebeğe giden kan miktarı dolayısıyla önemli ölçüde azalır. Bunların yanı sıra sağ tarafa yatıldığında kalpte dönen kan miktarının azalması vücudun belirli bölgelerinde şişliklerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Nasıl Yatılır1 ResimHamilelikte sol yana yatıldığında ise az önceki durumun aksine bebeğe giden kan miltarında artış olur. Bu şekilde bebek daha fazla oksijen ve besin alarak sağlıklı bir gelişim süreci yaşar. Ayrıca kan dolaşımının rahat olması ile vücutta meydana gelmesi olası olan şişlikler de ortadan kaldırılmış olur. Bu nedenle anne adaylarının sol taraflarına yatmaları ve bu esnada bacaklarını karınlarına doğru çekmeleri tavsiye edilen yatış şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamileliğin ilk 3 ayında yatış şekli

Uzmanlar, hamilelik sürecinde yatış pozisyonunun özellikle ilk 3 ay içerisinde önemsiz olduğunu vurgulamaktadır. Yani anne adayları yüz üstü yatmak dışında istedikleri pozisyonda yatabilmektedir. Bunun nedeni ise hamileliğin ilk 3 ayında rahmin hafif ve küçük olmasıdır.

Hamilelikte sırt üstü yatılır mı?

Kadınlar hamile olduklarında çeşitli pozisyonlarda yatmayı dener. Bunlardan biri de sırt üst yatış pozisyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak sırt üstü yatılması özellikle hamilelik döneminin son aylarına doğru kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Çünkü sırt üstü pozisyonunda rahim tüm ağırlığını büyük kan damarlarına bindirmekte ve bunun yanında omurgaya, sırt kaslarına ve bağırsaklara baskı yapmaktadır. Bunun sonucunda ise anne adayı çeşitli bel ve sırt ağrıları ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca sırt üstü yatılması kan basıncının önemli oranda düşmesine neden olabilmektedir. Bunun ardından ise baş dönmesi ve halsizlik gibi şikayetler ön plana çıkabilmektedir.

Diğer yandan hamilelik döneminde yüzüstü yatılması da yanlış yatış pozisyonlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda bebek ve rahim baskıya uğrayabilmekte ve sonrasında istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*