Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Daha önce hamileliğin ilk haftasından bahsederken, erken dönemleri içerisinde bulantı ve kusma sorunu ile sık karşılaşılabildiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda hamilelikte mide bulantısına iyi gelenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yine de önemli olduğunu düşündüğümüz bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz: Hamilelik şüphesi duyduğunuzda bir doktora gitmeli ve doktorunuzun tavsiyeleri ile hareket etmelisiniz. İnternet üzerinde yer alan bilgilerin öncelikle bir uzmana danışılması gerektiğini belirtmek gerekiyor. Bu yazıyı yayınlamadan önce birden fazla yerli ve yabancı web sitesinden araştırma yaptığımda bile net bir şekilde bilgilerin birbiri ile çeliştiğini gördüğüm için bunu yazmam gerektiğini düşündüm. En doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Yukarıda belirttiğimiz öneriden sonra, mide bulantısı konusuna yoğunlaşabiliriz. Hamileliğin erken dönemi içerisinde bulantı ve kusmanın sık yaşandığı herkes tarafından bilinmektedir. Anne adaylarının bazı durumlarda yemek öncesi, sonrasında mide bulantıları yaşadıkları bilinir.

Bazen hamile olmadan önce yedikleri bir yemek akıllarına geldiğinde yada bir kokuya aşırı duyarlı olduklarında mideleri bulanabilir. Bu durum havasız kalmış bir oda yada alkol kokusu hatta sigara dumanı ile ortaya çıkabilir. Bu durum bulantı ve tiksinme şeklinde kendini gösterebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelenler

İyi gelenlerin tespit edilmesi için hangi etmenlerin midenizi bulandırdığını bulmanız gerekmektedir. Ben hamile kalmadan önce çok lüks bir restoranda soslu mantarlı köfte yemeği yemiştim. Bütün hamilelik sürem boyunca ne zaman bir mantar yada köfte yemeği görsem midem bulanmıştı. Ne yazık ki hiç mantar yiyemeden doğum yapmak zorunda kalmıştım.

Öncelikle Sebebini Tespit Edelim!

  • Bir yemek
  • Koku
  • Bir zaman aralığı

Çoğunlukla bunlara bağlı olarak mide bulantısı ortaya çıkabilir. Kusmanın şiddetine bağlı olarak doktorunuz size uygun bir tedavi uygulayabilir. Yine de mide bulantısına iyi gelen herhangi bir şifalı bitki tavsiye edilmez. Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi şifalı bitkilerin içeriği size zararlı gelebilir. O sebepten burada herhangi iyi gelen bir şifalı bitkiden bahsetmeyeceğim. Mide bulantısına iyi geldiğini düşündüğünüz patates veya beyaz ekmek tüketebilirsiniz.

Eğer ki kusma ve mide bulantısı çok şiddetli geçiyor ve sık aralıklarla tekrar ediyorsa! Sebebini tam olarak çözmeniz mümkün olamadıysa! Böyle bir durumda vücutta üretilen bazı hormonların yoğunluğundan veya başka bir sağlık sorununa işaret edebilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında günde kaç defa mideniz bulandığını not alarak hekiminize başvurabilirsiniz.

Hamileliğin İlerleyen Dönemlerinde Mide Bulantısı

Çoğunlukla mide bulantısı hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan bir şikayet olarak dikkat çeker. Vücudunuzun alıştığı hamileliğin 3 ve daha ileri aylarında çok yoğun mide bulantısı şikayeti olmayacaktır. Olması durumunda yeniden doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yukarıda altını çizdiğimiz tetikleyiciler hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sizi rahatsız edebilir. Bahsettiğim gibi kremalı mantarın beni çok ciddi anlamda etkilediğinin altını çizmiştim ki doğuma kadar midemi bulandırmaya devam eden bir durum olmuştu. Aynı şey sizin de başınıza gelebilir ki zamanında önleminizi almanız son derece önemlidir.

Hamile Olduğumu Bilmeden Sigara İçiyordum

Hamile annelerin kesinlikle sigara içmeyi bir kenara bırakıp, sigara içilen ortamdan bile kaçması gerekmektedir. Sigaranın zararları ile ilgili kitap yazılabilir ama tüm zararlarını bir kenara bırakıp iştahı kesen maddeler içermesi nedeniyle bile sigara dumanından kaçmak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor.

Hamile olduğunun farkında olmadan sigara içen bir arkadaşımla sohbet ederken, bir anda sigaradan tiksinmeye başladığını ve ortada hiçbir neden yokken midesinin bulanmaya başladığından bahsetmişti. Umarım ki sizler bu sorunu hiç yaşamadan sigaradan uzaklaşmayı başaranlardansınızdır.

Sonuç Olarak Hamilelikte Mide Bulantısının:

  • Sebeplerini bulmak gerekiyor.
  • Hangi aralıklarda olduğunu not almak önemli.
  • Tespit ettikten sonra doktora başvurmak önemli.
  • Doktorunuzun tavsiyesine uymanız gerekmektedir.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi internet üzerinde yer alan şifalı bitkiler, tarifler ve önerilerin hekiminize danışmadan uygulanmaması gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı için bir diyet listesi çıkarmalı ve zamanında bu listeye harfiyen uymalısınız.

Hamilelik boyunca sizin midenizin bulanmasına sebep olacak bir takım koku hassasiyeti muhakkak olacaktır. Aşırı hassas bir buruna sahipseniz bu durum sizi daha da yorabilir. Bazen yeni duştan çıkmış eşinizin kokusu bile sizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumların zaman içerisinde düzelmesini temenni ediyorum.

Herhangi bir sorunuz olursa forum bölümünden bize sorununuzu yazabilirsiniz. Yada aşağıda bulunan sekmeden yorum yazabilirsiniz. Sorularınız kısa bir süre içerisinde cevaplanacaktır. Bizi takipte kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!