Hamilelikte Memelerdeki Değişikler Nelerdir?

Hamilelikte Memelerdeki Değişikler Nelerdir Resim

Anne adayları, hamilelik sürecinde vücutlarında birtakım değişiklikler yaşamaktadır. Bunlardan biri de memelerde ortaya çıkan farklılıklardır. Hamilelikte memelerdeki değişiklikler anne adayının doğum sonrası emzirme dönemi için gerekli olan durumlardan biridir. Memelerde meydana gelen önemli gelişmelerden biri büyüme göstermeleri olmaktadır. Çünkü memeler içerisindeki süt kanalları büyümekte ve dolayısıyla memelerin hacminde de genişleme olmaktadır.

Hamilelikte memelerdeki değişiklikler arasında neler yer almaktadır?

Hamilelikte kadınların memelerinde karşılaştıkları dikkat çekici değişiklikler arasında ilk olarak memelerin gözle görülür bir şekilde büyümesidir. Bunların yanı sıra göğüslerde ağırlaşma hissedilebilmekte ve memeler arasında boyut açısından birtakım farklılıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca meme cildinin hemen altında damarların gözükmeye başladığını söylemek mümkündür.

Hamilelikte Memelerdeki Değişikler Nelerdir1 ResimDiğer yandan hamilelikte memelerdeki değişiklikler sadece memenin ana yapısında olmaz. Bunun yanında göğüs uçları da birtakım değişiklikler göstermektedir. Hamilelik süresince büyüyen ve hassaslaşan göğüs uçları, ayrıca koyu bir renge bürünmektedir. Göğüslerden gebelik döneminde belirli bir miktarda süt gelmesi mümkündür. Ancak göğüs uçlarından kanlı sıvının geldiği durumlarda bulunmaktadır. Bu esnada anne adayının yapması gereken bir an önce doktora başvurması olmaktadır. Göğüs uçlarında oluşan farklı büyüklükteki çıkıntılar da gebelikte memelerde görülen değişiklikler arasında yer almaktadır. Bu çıkıntılar göğüs uçlarının korunmasını ve belirli sorunlara karşı sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu bölgenin temizliği sadece duru su ile yapılmalı ve kesinlikle sabun vb. ürünler kullanılmamalıdır.

Siz de gebelik sürecinde memelerinizde meydana gelen değişikliklere hazır olmalı ve karşı karşıya kaldığınız bu tür durumlarda şaşırmamalısınız. Ortaya çıkan bu değişikliklerin öncelikle doğumun hemen ardından başlayacak olan emzirme dönemi için bir hazırlık olduğunu unutmayın. Ancak göğüs uçlarınızdan kanlı sıvı geldiğinde kesinlikle bir doktora gözükmeyi ihmal etmeyin. Göğüs uçlarından kanlı sıvının gelmesi istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*