Hamilelikte Kafeinin Zararları Neledir?

Hamilelikte Kafeinin Zararları Neledir Resim

Kadınların hamilelik döneminde dikkat etmeleri gereken durumlardan biri de kafein tüketimi olmaktadır. Çünkü hamilelikte kafeinin zararları gerek anne adayı gerekse de bebek üzerinde görülebilmektedir. Kafeinin yer aldığı gıdalar ve içecekler arasında karşımıza birtakım çaylar, kola, kahve ve çikolata çıkmaktadır. Anne adaylarının bu ürünleri gün içerisinde belirli miktarlarda tüketmesi ve tavsiye edilen limiti aşmamaları istenmektedir.

Hamilelikte kafeinin zararları arasında neler yer almaktadır?

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalara göre elde edilen sonuçlarda aşırı kafein tüketiminin düşük riskini artırdığı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar hayvanlar üzerinde yapılmış ve belirli bir bölümde düşük riskinin yükseliş gösterdiği görülmüştür. Bunun yanında yapılan araştırmalar erken doğum ve doğumsal anomaliler üzerinde de aşırı kafein tüketiminin etkisi olduğu gözlenmiştir. Hamilelikte günlük kafein oranı 200 mg olarak belirtilmektedir. Hamile olmayan kadınlarda ise bu oran 300 mg şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelikte Kafeinin Zararları Neledir1 ResimHamilelik süresince uzmanların anne adayları için tavsiye ettiği kafein tüketimi şu şekildedir.

– 1 – 2 fincan kahve

– 5 – 6 bardak çay

– Düşük miktarlarda kola

– Küçük bir parça  çikolata

Bunların dışında kafein içerikli olmayan içeceklerin ve yiyeceklerin tüketilmesi herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Ancak anne adaylarının besinlerde ve içeceklerde kafein olup olmadığını tam olarak bilmeleri ve buna göre hareket etmeleri gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde tüketilen besinler, istenmeyen gebelik problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Hamilelikte fazla kafein her şeyden önce bebeğin düşük riskini artırma konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle kafeinli içerikler tüketirken daha dikkatli olunması ve aşırıyı kaçılmaması gerekmektedir. Ayrıca uzmanların belirttiği miktarların aşılmaması ve günlük limitin üstüne çıkılmaması oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*