Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı Öğrenin!

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı Öğrenin Resim

Hamilelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken durumlardan biri de kilo alımı almaktadır. Kadınların belirli bir kilonun üstüne çıkmamasını öneren uzmanlar, bunun sağlıklı olmadığını ve istenmeyen sağlık problemlerinin ortaya çıkacağını belirtmektedir. Şimdi hamilelikte kaç kilo almak normaldir? ya da sağlıklıdır? bunu daha yakından inceleyelim.

Hamilelikte ne kadar kilo almak sağlıklıdır?

Dengeli kilo alımı gebelik döneminde kadınların dikkat etmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Her kadın hamilelikte kaç kilo alınmalı hesaplama yoluna gitmeli ve bunun ardından kilosunu belirli aralıklarda korumalıdır. Kilonun dengelenmesi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken beden kitle indeksi olmaktadır. Anne adayının gebelik döneminde alacağı kiloyu, öncelikle boyu belirlemektedir. Bu yüzden anne adayının zayıf, şişman ya da ikiz bebek taşıması gibi durumlara göre alması gereken kilo da değişim göstermektedir.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı Öğrenin1 ResimGebelik döneminde kadınların ortalama 9 – 12 arasında kilo alması normal görülmektedir. Ancak belirtmiş olduğumuz gibi bu durum çoğu zaman annede bulunan birtakım özelliklere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle her anne adayının beden kitle indeksini ölçmesi ve kilo alımına buna göre yön vermesi gerekmektedir.

Beden kitle indeksini hesaplamak için aşağıdaki denklemden yararlanmak mümkündür.

Anne Adayının Kilosu (kg)

BKİ (Beden Kitle İndeksi) = _________________________

Anne Adayının Boyu (m2)

Yukarıdaki denkleme göre bir annenin beden kitle indeksi eğer;

19’dan küçük ise zayıf anne adayı olarak kabul edilir ve 12.5 – 18 kg arasında alınabilmektedir.

19 – 19.8 arasında ise sağlıklı anne adayı kabul edilir ve 11.5 – 16 kg arasında kilo alınabilir.

19.8 – 26 arasında bir değer çıktığında ise kilolu anne olarak kabul edilir ve 7 – 11.5 kg alması yeterlidir.

Beden kitle indeksi hamileler kaç kilo almalı? bu konuda oldukça net bilgiler sunmaktadır. Ayrıca hamilelik sırasında önmeli olan alınan kilonun miktarı değildir. Anne adayının kilo miktarını dengelemesi bebeğin daha sağlıklı gelişmesine, tansiyonun normal seviyelerde seyretmesine ve idrardan albumin çıkışının olmamasına yardımcı olmaktadır.

1 yorum

  1. bende hamileliğimde çok kilo almıştım. sonra doktora aldığım kiloların fazla olup olmadığını sormuştum ve bana beden kitle indeksi ile ilgili bir ölçüm yapmıştı. fazla kilo almamam için de bazı önerilerde bulundu.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*