Hamilelikte İyot Eksikliği ve Tedavisi

Hamilelikte Iyot Eksikligi ve Tedavisi Resim
Hamilelikte Iyot Eksikliği ve Tedavisi

Tiroid hormonlarının yapımında iyot elementi görev alır. Vücutta oldukça önemli bir element olan iyot (iodin, iodine) ;yetersiz alındığında, tiroid hormonlarının işleyişinde bozulma olur. Bunun sonucunda guatr hastalığı oluşur. Guatr; boynun ön bölgesinde bulunan, tiroid bezinin fazla büyümesinden dolayı ortaya çıkmakta. Yapılan bir araştırmaya göre; dünya nüfusunun %40’ı iyot eksikliği ile karşı karşıya gelmektedir.

Tiroid hormonlarının yapımı hamilelikte artması sonucunda, iyot ihtiyacı da artmakta. Haliyle, hamilelikte iyot eksikliği ile karşı karşıya kalınmakta. Bu nedenle gebe kadınlar, hamilelikleri boyunca doktor gözetiminde olmaları hayati önem taşır.

İyot Bulunan Yiyecekler Hangileridir?

Vücutta meydana gelen iyot eksikliğini gidermek için; içinde bol miktarda iyot bulunan gıdaları yemek, son derece önemli bir adımdır. İyot bulunan yiyecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

– Yoğurt

– İnek sütü

– Peynir

– Yumurta

– Dondurma

Hamilelikte Iyot Eksikligi ve Tedavisi2 Resim
İyotlu Sofra Tuzu Yüksek Oranda İyot İçerir!

– İyotlu sofra tuzu

– Balık

– Kabuklu deniz hayvanları

İyot, deniz suyunda ve toprakta oldukça bol bulunmakta. Bu iyot miktarı bölgeden bölgeye değişebildiği için; yediğiniz besinlerdeki iyot miktarı da değişebilmekte. Aldığınız besinlerdeki iyot miktarının belirlenmesi zor olduğundan, paketlerin üzerinde yazılamayabilir.

İyot Eksikliği Nasıl Belirlenir?

İyot eksikliği daha çok toplumlar üzerine konulan bir teşhistir. Dünyanın belirli bölgelerinde ve ülkemizin bazı bölgelerinde iyot eksikliği yaygındır. Bu nedenle iyot eksikliği nasıl belirlenir derseniz, öncelikle o bölge ve o bölgedeki ürünler incelenir. Bunun sonucunda; o bölgenin besinlerde iyot yetersizse, muhtemelen orda yaşayan birçok kişide iyot eksikliği görülecektir. Ayrıca iyot eksikliğini anlamak için idrar testi de yapılabilir.

Hamilelikte Iyot Eksikligi ve Tedavisi1 Resim
İyot Eksikliği Sonucunda Bazı Hastalıklar Görülebilir!

[wp_ad_camp_1]

İyot Eksikliği Sonucunda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Vücuttaki iyot eksikliği sonucunda görülen hastalıklar, dikkate alınması gereken hastalıklardır. Bu hastalıkların başında guatr ve Hipotiroidizm gelmektedir.

Guatr: Vücutta meydana gelen iyot eksikliği sonucunda, tiroid bezi gereğinden fazla iyot tutar. Bu durumun sonucunda, boynun ön tarafında şişlik görülür. Bu görünüm, guatr hastalığının karakteristik görüntüsüdür.

Hipotiroidizm: Bu hastalık guatr’ın tam tersi sayılıp, tiroid hormonlarının yeterince üretilememe sonucunda ortaya çıkmakta. Bu hastalıkta, iyot eksikliğinden kaynaklanmakta.

İyot eksikliği hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir hastalıktır. Gebe kadınlarda görülmesi halinde; hem anneyi hem de doğacak bebeği olumsuz etkileyebilmekte. Öyle ki, İyot eksikliğine bağlı konjenital hipotiroidizm görülmekte. Bu hastalık, dünyada önlenebilir zekâ geriliğini ifade etmekte. Durum böyleyken, gebe kadınlardaki iyot eksikliği ne derece önemli olduğunu anlamışsınızdır.

İyot Eksikliği Tedavisi Nasıl Olur?

Vücuttaki iyot miktarını tam olarak anlayabilecek bir test olmamasına rağmen, idrar testinden tahmini bir sonuç çıkarılabilmekte. Ancak bu test rutin olarak yapılan bir test değildir. İyot eksikliği tedavisi kişide iyot eksikliği belirtileri varsa, tiroid hormon ilaçları ile bu hastalık tedavi edilir. Direk olarak iyot verilmez. Bunun yerine iyot eksikliği görülen yerlerin; ekmeğine, suyuna, tuzuna ve bazı besinlerine iyot eklenir. Bu şekilde iyot eksikliği giderilmeye çalışılır.

İyot Eksikliği Nasıl Önlenebilir?

Son 50 yılda; Dünya Sağlık Örgütü, iyot eksikliği konusunda birçok çalışma yaptı. Bu çalışmaların sonucunda, tuzlara iyot eklenmesi zorunlu hale getirilip, satılması yaygınlaştırıldı.

İyot’un bozulmaması için, güneş ışığından korunması gerekmekte. Bu nedenle tuzlar şeffaf olmayan kutularda saklanmalı, mümkünse karanlık dolaplarda muhafaza edilmeli.

Aşırı tuz tüketimini azaltma eylem planı hayata geçirilerek, alınan iyot miktarı azaltılmadan, tuz tüketimi kontrol altına alınmalı.

Fazla Miktarda İyot Alınması

Gebelikte fazla miktarda iyot alınması her hangi bir zehirlenmeye yol açmaz. Tiroid hastalıkları (nodül, hipertiroidizm) durumda iyot alımına dikkat edilmeli, fazla iyot alınırsa, tiroid fonksiyonları bozulabilir.

Hamilelikte İyot Eksikliği Hangi Sonuçları Doğurur?

Gebelikte iyot eksikliği,(hipotiroidi) çok ciddiye alınması gereken bir durum olan bebeğin beyin gelişimini etkilemekte. Hamileliğin ilk dört buçuk ayında; bebeğin nörolojik gelişimi açısından, annenin tiroid hormonları önem arz eder.

Anne adayında hipotiroidiye; yani tiroid hormonlarının normalden az olması sonucunda, düşük riski artar.

Gebe kadında iyot eksikliği yaşanması sonucunda; doğacak çocukta, zekâ geriliği, öğrenme zorluğu gibi problemler meydana gelebilmekte. Doğacak bebekteki bu sorunlar hafif iyot eksikliğinde görülebileceği gibi, ciddi iyot eksikliğinden de kaynaklanabileceğini ortaya konulmuştur.

Gebelikte yeterince iyot alınmadığında; doğan bebekte, anlama, öğrenmede güçlük yaşanmakla birlikte, bu bebek ne kadar iyottan zengin beslense de, bu sorunları devam etmekte.

Hamilelikte İyot Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ülkemizde gebe kadınlara verilen multivitamin ilaçlarının içerisinde, iyot bulunmaktadır. Gebeliğin en başında TSH hormonunun kontrol edilmesiyle, gebe kadında iyot eksikliğinin olup olmadığı tespit edilmekte. Bu şekilde oluşabilecek problemlerin önüne geçilmekte. Ayrıca doktorların önerisi dâhilinde gebe kadın hareket etmelidir diyebiliriz.

Ülkemizde, Karadeniz bölgesinde guatr ve iyot eksikliği fazlaca görülmektedir. İyotlu tuzun kullanılmasıyla, bu oran Karadeniz de azalmıştır.

İyot eksikliğinde, doktorun vereceği ilaçlar dışında ilaçlar kullanılmaması gerektiğini hatırlatmak isterim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*