Hamilelikte İshale Dikkat

Hamilelik döneminde ortaya çıkan ishal durumu kadınlar tarafından endişe verici bir durum olarak görülür. Ancak beslenmeye dikkat ederek ve beslenme konusunda bazı değişiklikler yaparak ishal sorunlarının üstesinden gelmek mümkündür. Hamilelikte ishal dikkat edilmesi ve bir an önce ishal durumunun çözüme kavuşturulması önemli bir husustur. Bu nedenle beslenme alışkanlığının daha düzenli bir yapı kazanması için gerekli değişikliklerin yapılması zaruridir.

Hamilelikte İshale Dikkat Edilmesi Neden Önemli

Hamilelikte ishal sık sık ortaya çıkan durumlardan biridir. İshalin sık sık ortaya çıkmasının genel nedeni ise herkesin tahmin ettiği gibi hormonların ve buna bağlı sistemlerin değişim içerisine girmesi olmaktadır.  Çünkü hamilelik döneminin en başından itibaren bağışıklık sistemi, sinir sistemi ve sindirim sistemi üzerinde hormonlara bağlı değişimler meydana gelir. Hamilelik hormonlarının oldukça aşırı şekilde değişim içerisine girmesi ishal ya da kabızlık gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olur.

Hamilelikte ishale dikkat etmek ve bunun yanında değişen hormonlardan kaynaklı sistem değişimlerine hazır olmak gerekir. İshal, her gün en az üç kez bağırsakları boşaltma isteği ve dışkının oldukça kokulu ve normalden daha sulu olduğu anlarda karşımıza çıkar.

Hamileliğin ilk aylarında meydana gelen ishal durumları hormonların değişimi nedeniyle kendisini gösterir. Ancak bu aylarda ishalin bir günden fazla sürmemesi önemli bir durumun olmadığını gösterir. İlerleyen dönemlerde bebeğin rahim ile aynı anda büyüme göstermesi iç organların baskı altında kalmasına neden olur ve bunun sonucunda farklı sindirim sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca doğum yaklaşmaya başladıkça bağırsakların önceki dönemlere göre daha hızlı çalışmaya başladığını söylemek mümkündür. Ayrıca bazı kadınların bağırsak hareketlerinde doğumun yaklaştığını anladıkları söylenmektedir.

Hamilelikte İshalin Nedenleri Nelerdir

Hamilelikte ishal birtakım nedenlerle kendini gösterir. İshalin nedenleri tam olarak bilinirse yaşanan sorun hakkında gerekli çözümlerin üretilmesi mümkündür. Şimdi, hamilelikte ishalin nedenleri arasında neler yer alır? daha yakından bakalım.

  • Hamileliğin başlamasından itibaren ortaya çıkan hormonal değişiklikler
  • Beslenme alışkanlığında değişiklikler ve hamilelik nedeniyle alınan gıda takviyeleri
  • Çeşitli nedenlere bağlı yaşanan stres
  • Hamilelik dışı bakteri, virüs ve gıda zehirlenmesi gibi durumlar

Hamilelikte İshal Nasıl Geçer

Hamilelikte bir kadının ishal olmasını fark etmesinin ardından ilk olarak yapması gereken daha fazla su içmeye başlamasıdır. Durumun fark edilmesinin ardından vücuda sıvı girişinin artırılması gerekir. İshal nedeniyle daha fazla dışkı dışarı atılır ve bu sırada vücut su kaybeder. Vücudun kaybettiği suyun telafi edilmesi içinse bol bol su içmekte fayda vardır.

Bunun dışında eğer ishale neden olan sürekli tüketilen bir besin ise derhal bu besinin tüketimi durdurulmalıdır. İshale neden olan besinin alımı durdurulduğunda ortalama 24 saat içerisinde ishal sona erer. Ancak ishalin devam etmesi durumunda yapılması gereken zaman kaybetmeden bir doktora görünmektedir.

Diğer yandan süt ve süt ürünleri, yağlı yiyecekler ve lifli besinler ishal oluşumuna destek olur. Hamilelikte ishal meydana geldiğinde bu tür besinlerin tüketimine son verilmelidir. Ayrıca haşlanmış patates, muz, havuç, pirinç lapası ve doğal yoğurt ishalin etkilerini azaltmak için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Hamilelikte İshal Bebeğe Zarar Verir Mi

Hamilelik döneminde oluşan ishal bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Bunun yanında vücutta yer alan zararlı toksinlerin sindirim sistemi üzerinden bebeğe ulaşma şansı yoktur. Buna rağmen ishal sırasında önemli olan anne adayının vücudunun susuz kalmamasıdır. Çünkü vücudun susuz kalması bebek için olumsuz bir durum olarak ortaya çıkar. Bu yüzden ishal olunması halinde sıvı eksilmesini tamamlamak için bol bol sıvı tüketimi önemli bir durumdur.

Farklı konu başlıklarına ulaşmak için kadın forumu bölümüne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*