Hamilelikte Hangi İçeceklerden Kaçınmalıyız?

Hamilelikte Hangi İçeceklerden Kaçınmalıyız Resim

Kadınların hamilelik döneminde tüketmesi gereken bazı içecekler bulunmaktadır. Ancak bunların yanında bazı içeceklerin tüketilmesi de sakıncalıdır. Hamile kadınları en çok tüketmesi gereken içecekler arasında su, taze meyve suyu ve süt bulunmaktadır. Peki, hamilelikte hangi içeceklerden kaçınmalıyız? şimdi bunları daha yakından inceleyelim.

Hamilelikte hangi içecekler zararlıdır?

Hamilelik döneminde kadınların tüketmemesi gereken içecekler arasında ilk olarak karşımıza enerji içecekleri çıkmaktadır. Kadınlar tarafından merak edilen hamilelikte hangi içecekler zararlı? sorusuna verilecek en etkili cevap başta enerji içecekleri olmaktadır. Çünkü enerji içecekleri şeker metebolizmasında birtakım bozulmalar meydana getirmekte ve bu nedenle enerji içecekleri uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.

Bunların yanı sıra alkol içerikli içeceklerden de kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Alkollü içeceklerde nörotoksit olarak adlandırılan bir madde yer almaktadır. Bu madde bebeğin beyin gelişim hücrelerinin gelişimini engellediği için kesinlikle vücuda alınmaması gerekmektedir. Ayrıca;

Hamilelikte Hangi İçeceklerden Kaçınmalıyız1 Resim– Kola

– Asitli içecekler

– Çay

– Yeşil çay

– ve kahve de yine tüketilmemesi gereken içecekler arasında yer almaktadır. Uzmanlar hamile kadınların özellikle kafein bulunduran içecekler tüketmemesini önermektedir. Ya da en az bir fincan kadar tüketilmesine dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Diğer yandan diyet içecekler de hamilelikte tüketilmemesi gereken içecekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür içecekler içerisinde yer alan suni tatlandırıcı aspartam bebek için zararlı bir madde olarak görülmektedir.

Bunların dışında yağı azaltılmış olan light süt, probiyotik bakteri bulunduran içecekler, gebelik sırasında güvenle içilebilen içecekler arasında karşımıza çıkmaktadır. Hamile kadınların bu tür içecekleri gün içerisinde belirli miktarlarda abartmadan içmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak başta da söylediğimiz gibi özellikle kafein içerikli ürünlerden ve enerji içeceklerinden kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu tür içeceklerin içilmesi hem anne hem de bebek sağlığı açısından tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar kadınları kafein içerikli ve enerji içecekleri hakkında her zaman için uyarmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*