Hamilelikte Ellerde Uyuşma ve Çözüm Önerileri

Hamilelikte-Ellerde-Uyusma Resim
Hamilelikte Ellerde Uyuşma (Karpal Tünel Sendromu)

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Ellerde uyuşma günümüzde birçok insanda rastlanan bir durumdur. Bilgisayar, daktilo kullanmak gibi el bileğini sürekli hareket ettiren kişilerde sık rastlanır. Hamilelikte kadınlar zaman zaman ellerde uyuşma, karıncalanma, yanma, ağrı, sızlanma gibi hislere maruz kalabilir. Bu durum daha fazla ilerleyerek hastada güçsüzlük, hissizlik gibi şikâyetler de yaşayabilir. Bu uyuşma başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın tamamında, yüzük parmağının yarısında yaşanıyorsa buna karpal tünel sendromu denir.  El uyuşması halk arasında “sinir sıkışması” olarak bilinmektedir. Hastalar genelde yüzük parmağı ile işaret parmağı arasında bu şikâyetin olduğunu belirtir ve eşyaları tutamayıp düşürdüğünü ifade eder. Hamilelikte ellerde uyuşma genelde beşinci aydan sonra başlar. Bunun sebebi bu aylarda kilo alımı başlar ve vücutta su toplanması, ödem gibi durumlar sinir sistemine baskı yaparak bu şikâyetleri oluşturmasıdır.

Hamilelitek Ellerde Uyuşma İçin Çözüm Önerileri

Karpal tünel sendromu, el bileğinden geçen sinir sıkışması sonucunda oluşan uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi şikâyetlere endeksli bir durumdur. Hamilelikte vücut ağırlığı ve yağ brikimi ile orantılı olarak yaklaşık 6 litre su tutulumu olur. Bu sebeple gün sonunda vücuttaki şişkinlikler artar ve ellerde uyuşma, güçsüzlük meydana gelir. Dolayısıyla bu sorun geceleri daha sık yaşanan bir durumdur. Geceleri el ödemlerine bağlı uyuşma ve karıncalanma hissi oluştuğunda elleriniz yatağın kenarına sarkıtarak sallamanız şikayetlerinizi biraz hafifletecektir. Ancak bu etkili olmuyorsa ve şikâyetlerinize ek olarak ağrı ve sızı gibi sorunlarda meydana gelirse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.  Hamilelikte ellerde uyuşma sorununa çözüm ve el bileğinde sıkışmayı önlemek için bileklik kullanabilir ve B6 vitamini alabilirsiniz.

[wp_ad_camp_1]

Hamilelikte-Ellerde-Uyusma1 Resim
Hamilelikte Ellerde Uyuşma Yaklaşık Olarak Kadınların Yüzde 20’sinde Görülmektedir.

Karpal tünel sendromu hamile olan kadınların yaklaşık yüzde 20’sinde görülür ve çoğunlukla doğumdan sonra geçer. Hastalığın teşhisi ortopedi uzmanları tarafından konulur. Hastalığın şiddetine göre bileğin düz durması için bandaj, atel gibi uygulamalar yapılabilir veya el bileğine ilaç enjekte edilebilir. Bu tedavi yöntemlerine rağmen problem hala devam ediyorsa cerrahi bir operasyon ile sinir sıkışması düzeltilebilir. Ameliyat esnasında yumuşak dokular serbest bırakılarak, sinir sıkışması engellenmiş olur. Kas kuvveti kaybı yaşayan kişilerde kas kuvvetlendirici egzersizler önerilir.

Hamilelikte ellerde uyuşma oluşumunu engellemek için dengeli beslenmek ve ödem yapıcı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Uyurken ellerin üzerine yatılmaması gereklidir ve bileğin sürekli hareket edeceği bir iş yapılıyorsa eller sık sık dinlendirilmelidir. Hamilelik esnasında çevrenizdekilerin söylemlerine kulak asmayarak, doğru teşhisin konulması ve gerekli tedavinin uygulanması için mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*