Hamilelikte Ağlama İsteği

Hamilelikte değişen hormonlar, anne adaylarını alt üst etme yeteneğine sahiptirler. Bu nedenle fizyolojik ve psikolojik olarak çok fazla değişimi aynı zaman dilimlerinde yaşayan anne adaylarında zaman zaman hamilelikte ağlama isteği durumu yaşayabilmektedirler.

Gebelikte ağlama isteğinin nedenleri

  • Bazen öyle ufak tefek şeylerdir ki ağlama krizi nedenleri, gebe kişi dışındakileri güldürecek nitelikte bile olabilmektedir. Örneğin bir reklamda bebek görmek anne adayının durduk yere ağlamasına neden olabilir.
  • Gebelerde çevrenin eş ilgisinin eksik olması durumunda yalnızlık duygusu ağır basar ve ağlama krizlerine yol açabilir.
  • Bebeğin gelişimi ile ilgili duyulan endişe ve korkular da gebenin ağlamasına yol açabilir.
  • Kendisini sürekli üzgün, değersiz, işe yaramayan bir insan olarak gören gebelerde bu krizler daha çok görülür.
  • Hamilelikte Ağlama krizlerinin sık tekrarlaması ve üzgün ve mutsuz halin hemen her güne yansıması durumunda uzman yardımı almak gereklidir.

Hamilelikte Ağlamak Bebeğe Zarar Verir mi?

  • Ara sıra göz yaşı dökmek bebeğe herhangi bir zarar vermez ancak, annenin psikolojik ruh hali bebeği etkilemektedir ve sürekli bu halde olan bir anne, bebek üzerinde de olumsuz etki bırakabilmektedir.
  • Annenin bu ağlamaklı haline, beslenememe, uyuyamama, yeterli miktarda sıvı alamama, egzersiz ve hareketten yoksun bir yaşam sürme gibi durumlar da eklendiğinde anne zarar göreceği için bebek de bu durumdan zarar görecektir.
  • Anne adayları bazen sebepsiz yere de ağlama krizlerine yakalanabilirler. Çevrelerindeki insanların duruma müdahil olmadan sakin davranmaları, belki gebe kişiye bir bardak su vererek durumun geçmesini beklemeleri uygun olacaktır.

Bütün bunlara rağmen ağlamak hamilelik döneminde kişiyi rahatlatan bir aktivitedir ve zaman zaman gebe kişilerin ağlamaları normal kabul edilmelidir. Durum normalden şiddetli ise ve bu duruma kaygı bozuklukları, beslenememe gibi farklı rahatsızlıklar da ekleniyorsa mutlaka bir uzmana görünmek gereklidir.

Alınabilecek Önlemler

Hamilelikte ağlama isteğini atlatmak için hayata pozitif bakış açıdan bakmaya yönelik düşüncelere sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kendilerini iyi hissettikleri aktiviteleri yapmak, iyi hissettiren kitaplar okumak ve kendilerine iyi gelen insanlarla bir arada olmak gebelik sürecinin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Müzik dinlemek hem bebeğe hem de anneye iyi gelen bir aktivitedir. Sakin ve dinlendirici müzikler dinlemek, keyfince hareket etmek gebelere iyi gelecektir ve ağlama krizlerinin azalmasını sağlayacaktır.

Kaynak:

https://www.urbia.de/archiv/forum/th-711484/dauerweinen-schaedlich-fuers-ungeborene.html

https://www.livestrong.com/article/515035-crying-when-pregnant/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!