Hamilelikte Ağda Yapmak Gerekir Mi?

hamilelikte-agda-yapmak-gerekir-mi resim

Kadınlar hamile oldukları süreçte daha önce yaptıkları bazı uygulamaları gerçekleştirmek ister. Bu şekilde hamilelik döneminde bakımlı olmayı sürdürür ve bir yandan da doğuma hazırlık sürecini tamamlamayı amaçlar. Hamilelik döneminde kadınların uygulamaya aldığı bakım yöntemlerinden biri de ağda yapmaktır. Hamilelikte ağda yapmak çeşitli faydalar sunmasının yanında bazı zararlar da ortaya çıkarır. Şimdi bunlara daha yakından göz atalım.

Hamilelikte ağda yapmak ne tür faydalar sağlar?

hamilelikte-agda-yapmak-gerekir-mi resimUzmanlar hamilelikte ağda yapmanın çeşitli faydaları olduğunu belirtmektedir. Daha rahat bir doğum adına ağda yapılan bölgelerin başında tabii ki genital bölge gelir. Hamilelik döneminin sonlarına doğru yapılan genital bölge ağdası, bölgenin istenen bir şekilde temizlenmesini ve doğumun steril olarak gerçekleşmesine olanak sağlar.

Ağda yapmayı tercih etmek anne adayı ve bebek sağlığı açısından önemlidir. Çünkü ağda dışındaki diğer yöntemler doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Örneğin tüy dökücü kremler hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelikte ağda yapmak tüylerin kökünden alınmasını sağlar ve bu nedenle tüylerin tekrar çıkması uzun zaman alır. Tüy dökücü kremler için bunu söylemek mümkün değildir.

Hamilelikte ağda yapmak zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde ağdanın birtakım faydaları olduğu gibi zararları da bulunmaktadır. Bunların başında tüy köklerinin gereğinden fazla hassas olması nedeniyle daha acı hissedilmesidir. Ayrıca uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda hamilelikte ağda yapmak erken doğum sebebi olarak görülmektedir. Bu nedenle riskli hamileliklerde doktor kontrolü altında ağda yapılması daha uygun olacaktır.

Hamilelikte ağda nasıl yapılır?

Ağda yaparken dikkat edilmesi gereken anne adayının kendisini kasmamasıdır. Bunun yanında ağdanın steril ortamda yapılmasına dikkat edilmelidir. Bunun için özellikle hamileliğin 5. ayından sonra ağda salonları tercih edilebilir.  Çünkü steril olmayan alanlarda ağda yapmak mantar kapma riskini meydana getirir. Kapılan mantar ile oluşan enfeksiyonun bebeğe ulaşması birtakım hayati risklerin meydana gelmesine neden olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*