Hamilelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir?

Hamilelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir Resim

Uzmanlar tarafından belirtilenlere göre hamilelik için en uygun yaş nedir? sorusuna verilen cevap 25 – 35 yaş aralıkları olarak belirtilmektedir. Çünkü 25 ysaşın altında ve 35 yaşın üstünden yumurtalık fonksiyonları çeşitli şekillerde değişim gösterebilmekte ve hamile kalmayı güçleştirebilmektedir. Bunun yanında 35 yaşın üzerindeki hamileliklerde bebekte meydana gelebilecek anomali riski bu yaşın altındaki kadınlarda daha yüksektir. Bu nedenle uzmanlar bebekte meydana gelebilecek anomali riskini azaltmak amacıyla 35 yaşından önce hamile kalınmasını tavsiye etmektedir.

Hamilelik için en ideal yaş nedir?

Doğurganlık genelde her kadın için farklı şekillerde ön plana çıkmaktadır. Ancak uzmanlar için gebeliğin daha verimliği geçtiği yaş aralığı 25 – 35 yaşları arası olarak tanımlanmaktadır. Ancak unutulmaması gereken gebelik hanhi yaşta meydana gelirse gelsin her zaman için risk oluşabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte her yaş aralığında risk faktörlerinin olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

İleri yaşlardaki gebeliklerde riskler nelerdir?

Hamilelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir1 Resim35 yaşın üzerinde meydana gelen gebeliklerde bilinen risklerden biri Down sendromlu gebeliklerin meydana gelmesi olmaktadır. Ortaya çıkabilecek bu risk 20 yaşındaki gebeliklerde 10 binde 1, 35 yaşındaki gebeliklerde 1000 de 3, 40 yaşındaki gebeliklerde ise 100 de 1 olarak karşımıza çıkmaktadır. Down sendromlu gebeliklerin nedeni yumurtalıkların zamanla yaşlanması ve kimyasal maddelerden daha fazla etkilenmesi olarak görülmektedir.

Diğer yandan ilerleyen yaşlarda kalınan gebeliklerdeki başka risklerden biri ise sistemik hastalıklardır. Yüksek tansiyon başta olmak üzere şeker ve kalp hastalıkları hamilelik sürecinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine olanak sağlamaktadır.

Küçük yaşlardaki gebeliklerde riskler nelerdir?

Küçük yaşlarda hamilelik, özellikle ülkemizde kırsal kesimlerde yaşayan kız çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Bu tür yaşanan hamilelikler risklidir. Çünkü anne adayı yaşı küçük olduğu için bilinçsizdir ve beslenmesine yeteri kadar dikkat edemeyebilmektedir. Bunun yanında küçük yaşlarda hamile kalmak hormonal açıdan da birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü hormonlar ve yumurtalıklar istenen şekilde çalışma gösteremeyebilmekte ve meydana gelen düzensilikler gebeliği olumsuz etkilemektedir. Hormonal düzensizlikler sonucu yaşanan problemler arasında bebeğin anne karnında ölümü ve düşük gibi durumlar meydana gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*