Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtirleri Nelerdir Resim

Hamilelik çeşitli belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır. Birkaç belirtinin ortaya çıkması anında kadınlar gebelik testi ile hamile olup olmadıklarını kesin olarak kontrol etmekte ve testin sonucunda hamilelik durumları belirlenmektedir. Şimdi hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar? bunlara adım adım daha yakından bakalım.

Hamilelik belirtileri arasında neler karşımıza çıkar?

Yazımızın başında da olduğu gibi hamilelik belirtilerinin çeşitli şekillerde karşımıza çıktığını belirtmiştik. Belirtilerin anlaşılması için öncelikle bir kadının vücudunu tam olarak tanıması gerekmektedir. Çünkü en küçük değişikliğin anlaşılması için vücudun gerektiği gibi yakından tanınması oldukça önemlidir. Genelde kadınlar adet olmadıkları dönemlerde hamile olduklarını anlarlar. Ancak hamileliğin birden fazla belirtisi bulunmaktadır. Hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman ortaya çıkar? daha yakından inceleyelim.

Hamilelik Belirtirleri Nelerdir1 ResimKaslarda kasılma ve benek oluşumu

Hamile kalınmasını takiben ilk haft içerisinde döllenen yumurta rahim duvarına tutunur. Bu durum hamilelik adına ilk belirtilerden biri olan benek oluşumunun ve kas kasılmalarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Çünkü benek oluşumu ve kaslarda kasılma yumurtanın döllenmesinden 6 – 12 sonra gerçekleşmektedir.

Göğüslerdeki değişimler

Göğüslerde meydana gelen değişimler de hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bu değişmeler belirli oranda büyüme, hassaslaşma ve gıdıklanma gibi hislerin oluşması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca göğüslerin uç kısımları çevresindeki alan koyu bir renk alır. Ancak göğüslerde yaşanan bu değişimler sadece hamilelik nedeniyle yaşanmaz. Hormonal dengesizlik gibi durumlarda da göğüslerde bazı değişiklikler ortaya çıkar. Bu neden karıştırılmaması gerekmektedir.

Yorgunluk hissi

Gebe kalan kadında ilk haftadan itibaren ortaya çıkan yorgunluk hissi, aşırı bitkin ve halsiz olma şeklinde meydana gelmektedir. Bunun nedeni progesteron hormonunun yüksek seviyelere ulaşması şeklinde tanımlanmaktadır.

Sabahları bulantı

Östrojen hormonunda meydana gelen artışler midenin boşalmasında yavaşlamalar ortaya çıkarır. Bunun ardından ise sabahları bulantı gibi durumlar gelişir. Bazı kadınlarda sabah bulantıları gelişmese de genelleme yapıldığında birçok kadında bulantı, sık görülen hamile belirtileri arasında yer almaktadır.

Adet olamama

Adet olamama hamilelik belirtilerinin en dikkat çekici olanlarından biridir. Birçok kadın adet olması gereken tarih aralığında regly olmazsa bundan şüphelenir ve hemen gebelik testi yapar. Ancak şunu söylemek gerekir ki her hamilelikte adet kesilmesi yaşanmayabilmektedir.

Diğer yandan adet olamama hamilelik dışında farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir. Örneğin hormonal dengelerden , aşırı kilodan ya da stres gibi durumlardan adet olamamak mümkündür. Bu  yüzden adet olunamayan her dönem hamile kalındığı anlamına gelmemektedir.

Bu saydıklarımız hamilelik belirtileri adına ana nedenler arasında yer almaktadır. Bir de pek bilinmeyen ancak hamileliğe dair ip uçları veren belirtiler bulunmaktadır.

Hamileliğin diğer belirtileri nelerdir?

Sık sık idrara çıkma

Sürekli ya da sık sık idrara çıkma başka nedenlerden kaynaklansa da bunun nedeni hamilelikte olabilmektedir. Hamile olan kadınlarda sık sık idrara çıkmanının nedeni hormon seviyesinin yükselmesi olarak görülmektedir.

Kabız olma

Hamile kadınlarda yükselen progesteron seviyesi bazı durumlarda anne adayının kabız olmaya kadar götürebilmektedir. Çünkü progesteron hormonu bağırsaklardan yiyeceklerin geçişinde yavaşlama meydana getirir. Bu nedenle anne adaylarının sürekli su tüketmesi ve lif yoğunluğu yüksek yiyecekler ile beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Ruh halinde yaşanan değişimler

Ruh halinde meydana gelen değişimler genel olarak gebeliğin ilk 3 haftasında ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında hormon kaynaklı bir semptom olarak görülen bu durum, pek çok kadın tarafından yaşanmaktadır.

Bayılma durumları

Bazı kadınların hamile kaldığı anlarda bayıldıkları görülür. Bayılma durumlar çoğu zaman başka nedenlerden kaynaklı meydana gelir, ancak bayılma bir hamilelik belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Belirli bölgelerde ağrı

Kadınlarda hamilelik belirtileri bazen baş ve sırtta meydana gelen ağrılar nedeniyle kendisini gösterebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*