Hamileliğin İkinci Haftasında Anne Neler Yaşar

Yazarken en çok keyif aldığım yazı hiç şüphesiz hamileliği yazdığım yazı dizisi olacağa benziyor. Şimdi hamileliğin ikinci haftası ile devam ediyoruz. Bu arada içimi hem bir mutluluk kapılıyor hem de bu yazıyı okuyacağını düşündüğüm anne adaylarına bilgi verecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Dilerseniz hafta hafta hamilelik bölümünden yazdığım tüm yazıları takip edebilirsiniz. Yazdığınız yorumların son derece önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Beni yorumsuz bırakmayın…

Bu hafta yumurta hücresinin olgunlaşmaya devam ettiği haftadır.

Genellikle biraz farklı yorumlanıyor olsa bile çoğu anne adayı bu hafta içinde hamile olduğunun farkına varmamıştır bile… Yerli ve yabancı pek çok forum sitesinde, sağlık sitesinde araştırmalar yaptım. Canım arkadaşım ve doktorum Asuman’ın defalarca kez başını ağrıttım. Şu kadar söyleyebilirim ki en azından benim hamilelik konusunda bildiklerim ikinci hafta için geçerli değilmiş. Peki doğrusu ne?

Hamilelikte İkinci Hafta

Merakla beklenen hamilelik sürecinde hızla devam ettiğimiz bir evredeyiz. Bu hafta içerisinde öncelikle hormonlarımızda değişmeler olmaya başlıyor. Tabi ki bu durum anne adayında ciddi değişimler şeklinde kendini göstermeye başlıyor bile…

Daha önce ki yazıma bakacak olursanız hamileliğin ilk üç haftasının birbirinden ayrılmasının pek mümkün olmadığının altını çizmiştik. Çok fazla teknik bilgiye girmenin gereksiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreç içerisinde yumurtanın sperm ile döllenmesi ve gebeliğin yavaş yavaş başlaması ile sona eren bir süreçtir. Teknik olarak bizim anladığımız şekliyle hamilelik durumu henüz oluşmadı yani…

Hamileliğin İkinci Haftasında Annede Ne Değişim Olur

Bu haftaya gebeliğin en erken süreci demek yanlış olmayacaktır. Genellikle göğüs bölgesinde hassasiyet ortaya çıkabiliyor. Bu durumu gebeliğin kesin belirtisi olarak isimlendirmek doğru olmayabilir.

Bu hafta içerisinde çiftlerin birkaç denemeden daha fazla denemeye ihtiyaçları olduğunu söyleyebiliriz. Denemelere devam ediyorsanız doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Yine aynı şekilde doktorunuzun tavsiyesi ile vitamin takviyesine başladıysanız zamanlamasına dikkat etmeniz gerekebilir.

Bebeğinizin herhangi bir zarara uğramaması için diyet çok önemlidir. Anne adayı dengeli beslenmeli ve düzenli olarak vitamin alımını sürdürmelidir. Kesinlikle sigara ve alkol kullanımını bırakmanız gerekmektedir. Bunun dışında aldığınız hazır yiyeceklerin içindekiler kısmına da dikkatli bakmanız ve bazı önemli koruyucu maddeler ihtiva eden gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu gıdaların içinde bulunan katkı malzemelerini daha detaylı bir şekilde yazacağım.

Şimdi diyeceksiniz ki sen başlıkta anne adayında olan değişimler yazmışın ama değişimler hakkında pek bilgi vermemişin. Kısaca annede bu dönem içerisinde oluşan değişimlere yer vermek gerekirse

Hamileliğin İkinci Haftasında Oluşan Değişimler

Hamileliğin ikinci haftasında göğüslerde ağrı olduğundan bahsetmiştik. Bunun dışında regl ağrısına benzer karın bölgesinde ve kasıklarda meydana gelen ağrılar ortaya çıkabiliyor. Benim de çok sık yaşadığım ama kişiden kişiye değişen vajinal akıntılarında bu dönem içerisinde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bir de tabi ki bu dönem için vücut sıvısının artmaya başladığını da belirtmeden geçmemek gerekiyor.

Hamileliğin üçüncü haftası da ikinci haftasına benzer belirtiler ile devam ederken, bebeğinizde meydana gelen değişimler kendini gösterebiliyor. Çoğunlukla hamilelik konusunda destek almak isteyen çiftler bu haftalarda bir hekimden destek alarak hamilelik konusunda çalışmalara başlayabilirler.

Anne adayı bu hafta içerisinde daha dikkatli olmalıdır. Gebeliğin bilinen en büyük belirtisi adet gecikmesi olsa da, ağızda tat bozulması, bulantı ve kusma, sık idrara çıkma ve aşırı göğüs bölgesinde duyarlılık hamilelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Bu belirtileri görüyorsanız bir hekimden destek alabilir yada idrar testi yapabilirsiniz. Yaptığınız test sonucunu hatıra olarak saklamanızı tavsiye ederim. Beni takip etmeye devam edin, yorumlarınızın benim için çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!