Hamileliğin Belirtileri İlk Haftalar

Tatlı heyecanın ilk günleri, vücudumuz hemen her anda bize bir uyarı veriyor olsa da çoğunlukla bu uyarılar karıştırılabiliyor. Peki ama hamileliğin ilk haftalarında neler oluyor? Farklı konularda Hamileliğin Belirtileri İlk Haftalar sorularında merak ettiklerinizi bize yazabilirsiniz. Vücudumuz ne gibi değişikliklerle bizi uyarıyor? Bu soruların tamamının cevaplarını sizin için araştırdık. Hamilelik ile ilgili kafanıza takılan herhangi bir sorun olursa hafta hafta hamilelik bölümümüze göz atabilirsiniz.

Hamilelikte İlk Belirtiler Nelerdir

Hızlı ve kalıcı değişimlerin başlangıcında yani hamileliğin ilk dönemlerinde bizim tam olarak fark etmemizin imkanı olmasa da rahim bölgesinde son derece ciddi değişimler ortaya çıkıyor. Hamile olduğunuzu tam olarak anlayabilmeniz için 4. Hafta sonunu beklememiz gerekebilir. Bunun için bir hekime danışmanız yada en azından test yaptırmanız daha doğru olacaktır.

Çoğunlukla anne adaylarının en son adet olduğu zamana bakılmaktadır. Bazı adaylarda ise adet döngüsünde gecikme olabilir. Genellikle stresli dönemlerde adet geciktiği için çoğunlukla hamilelik şüphesi oluşmaz böyle durumlarda ise hamileliğin fark edilmesi biraz daha öteleyebilir. Yine de adet tarihlerinizi not almanız böyle şüphelerde hayat kurtaracaktır.

Hamilelikte İlk Belirtileri Ne Zaman Başlar

Bunun için hamileliğin başlangıcı nasıldır sorusunun cevabını vermek daha mantıklı olacaktır. Herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır ki, erkeğin spermi ile kadının yumurtasının karşılaşmasının ardından hamileliğin ilk anı başlar.

Çoğu zaman kağıt üzerinde herkesin bildiği bu durumun hamilelik haftasının hesaplanması konusunda ciddi anlamda kafa karıştırması oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bir hekime başvurmanız durumunda öncelikle size soracağı soru en son adet olduğunuz tarihtir. Bu tarihe göre bir hesaplama yapılarak yaklaşık 40 haftalık bir sürecin başlangıcı kabul edilir. Daha sonrasında ise bebeğin ultrasonda boyutları incelenerek haftalık periyotları hakkında net bir bilgi vermek mümkün olur.

Hamileliğin İlk Haftası Belirtileri

Her ne kadar hamileliğin ilk haftasından bahsediyor olsak da bu yazı içerisinde hamileliğin birinci, ikinci ve üçüncü haftasını bir olarak almamız gerekir. Çünkü hamileliğin ilk üç haftasında oluşan olaylar çoğunlukla yanlış anlaşılır.

Genellikle hamileliğin ilk haftası hamile olduğunuz ve spermin yumurtayı döllediği bir hafta olarak kabul edilse de gerçek biraz farklıdır. Aslıan bakarsanız hamileliğinizin ilk haftasında henüz hamile olmadığınızı söylemek yanlış olmayacaktır. Genel olarak üç haftalık süreci şu şekilde özetleyebiliriz:

Öncelikle haberimizin olmadığı birkaç haftalık süreçtir. Bebeğiniz önemli bir başlangıcın adımını attığını bu haftada söyleyebiliriz. Emplantasyon adı verilen bu dönem bebeğinizin rahme yerleşerek gebeliğin ilk ayının adımını attığını söyleyebiliriz.

Hamile Kaldığım Tarihi Nasıl Öğrenirim

Öncelikle bu çok sık sorulan bir soru olduğu için işin doğrusunu bilmek daha mantıklıdır. Çoğunlukla hamile kaldığınız tarihi bilmeniz oldukça zor olacaktır. Bunun yerine en son adet tarihinizin ilk gününü daha rahat hatırlarsınız. Bu şekilde son adet tarihinizi baz alarak 40 günlük süreç içerisinde hamileliğin hesaplanması sağlanır.

Bu hafta plansenta ve bebeğinizin oluşmaya başladığı ilk zaman aralığıdır. Bildiğiniz üzere plasenta bebeğin beslenmesini sağlayan son derece hayati bir yardımcısıdır. Tek değişim elbette bebekte meydana gelmiyor!

Vücudumuzda hamileliğin ilk haftasında çeşitli hormonlar salgılayarak size şu mesajı veriyor: Artık daha dikkatli olmalısın çünkü hamilesin!

Bu dönem içerisinde doktorunuza sorarak daha net bilgi almanız daha mantıklı olacaktır.

  • Çabuk yorulma
  • Stres
  • Duygu değişimleri
  • Devamlı acıkma (aşerme)
  • Bulantı
  • Vücut sıcaklığında dengesizlik

En sık görülen belirtiler arasında yer alır.

Bu dönem içerisinde muayene olmayı unutmamalı ve düzenli olarak, hekiminize iş yaşantısı, cinsel hayat hatta beslenme şekline kadar aklınıza takılan tüm soruları sormalısınız. Bebeğinizin sağlığı açısından folik asit ve vitamin takviyeleri unutulmamalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!