Hamileliğin 4. Haftası Annedeki Değişimler

Regl döneminin beklendiği soru işaretlerinin bol olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Hamileliğin 4. haftası neler oluyor? Anne adayında ki değişimler nelerdir? gibi soruların cevaplarını hep birlikte arayalım. Öncelikle bu dönem için gerçek anlamda hamilelikten bahsetmek çok da doğru değildir. Daha önce hamileliğin ilk haftasını yazarken ilk 4 haftanın birbirinden çok ayrılamayacağının altını çizmiştik. Hamileliğinizin haftaları hakkında en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir. O sebepten doktorunuzdan gerekli bilgileri almadan kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeniz gerektiğinin altını çizelim. Dilerseniz hamileliğin 4. haftası olduğu gibi hafta hafta hamilelik bölümünden de detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamileliğin 4. Haftasında Neler Oluyor

Hamilelik oldukça mucizevi bir serüvendir. Bebeğinizin günden güne yaşadığı değişimleri haftalık bazda yazmak her ne kadar bu 40 haftalık süreci anlatmak için yeterli gibi görünse de bebeğin gelişimi için yaptığı mücadeleyi anlatmanın kitaplara sığmayacak bir dönemi içerdiğini de belirtmek gerekiyor.

Geri konumuza dönecek olursak hamileliğinizin 4. haftası genellikle “acaba gebe miyim?” sorusunun çok sık sorulduğu bir dönemdir. Bu dönem içerisinde test yaparak net bir bilgiye ulaşmak mümkün olduğu gibi biraz daha bekleyerek dikkatli olmanız da tavsiye edilmektedir. Bebek şimdilik bir hücre toparlağı haline gelmiş durumda, muhtemelen hamilelik süreci boyunca kalacağı yere yerleşmeye çalışıyor. Eğer yerleşmişse kısa bir süre içerisinde ikiye bölünerek plasentayı oluşturmaya çalışacak…

4. Haftada Annede Meydana Gelen Değişimler Nelerdir

Genellikle bu haftadan bahsederken annede bir şişme meydana geldiğinden bahsedilir. Bu yaygın bilinen bir yanlıştır. Bu hafta içerisinde bebeğinizin oldukça küçük boyutlarda yer alan bir hücre olduğunu düşünecek olursak bir değişimin meydana gelmesinin son derece güç olduğunu da söyleyebiliriz.

Hamileliğin erken dönemlerinde karın bölgesinde yer alan şişmenin ötesinde başka şikayetler oluşmaya başlayabilir. Benim çok sık yaşadığım regl ağrısını andıran ağrılar, ağızda yer alan metalimsi tatlanma, mide bulantısı ve hafif kanama bu dönemlerde görülebilir. Tabi ki bu şikayetlerin yoğunluğuna bağlı olarak bir hekime başvurmanız ve kontrol olmanız daha doğru bir adım olacaktır. Hamileliğin 4. haftası ile ilgili konuşacaklarımıza devam edelim.

Annede oluşan değişimlerin en çok dile getirileni göğüs bölgesinde hassaslaşma ve ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Tabi ki bu belirtilerin tamamı her anne adayında karşımıza çıkmayacaktır. Kişiden kişiye değişen farklı özellikler ile kendini gösterir. Bu da hamileliğin farklı olarak etkilerini göstermeye başlaması şeklinde isimlendirilen bir süreç olabilir.

Hamileliğin 4. Haftası  Mide Bulantısı

Henüz yeni hamile olmanıza rağmen mide bulantısının artarak devam ettiğinden mi şikayet ediyorsunuz? Emin olun yalnız değilsiniz. Anneliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı ve bazı gıda hatta kokuya karşı hassasiyet oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Öyle ki annelerin yüzde seksenine yakınının mide bulantısı şikayeti ile karşılaştığını söyleyebiliriz.

Mide bulantısı neden olur? Sorusunun birden fazla cevabı bulunmasına rağmen pek çoğunun bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır. Şimdilik vücudumuzun hormonları üretmeye başladığından bahsetmemiz yeterli olacaktır.

Anne adayı bu dönem içerisinde henüz hamile olduğundan emin olmasa bile yine de sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Stresin hamilelik için son derece büyük bir önemi olduğu unutulmamalı ve mümkün olduğunca stresten uzak durulmalıdır.

Bu haftalar için altı çizilen bir diğer konu başlığı ise ağır kaldırılması ve yorucu işlerden uzak durulması gerektiğidir. Bu sayede hem bebek hem de anne sağlığı açısından olumlu bir adım atılmış olur. Eğer çalıştığınız işte yoğun efor sarf etmeniz gerekiyorsa bu dönem içerisinde iş vereninizle görüşerek daha uygun bir pozisyona gelmenizi sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!