Hamileliğin 3. Haftası Belirtileri

Farkında değiliz henüz, hamileliğin 3. haftası çoğunlukla vücudumuzda oluşmaya başlayan değişikliklerin ve pek çok kişide olduğu hamile olup olmadığımızın da ta olarak farkında değiliz. Bu dönem çoğunlukla vücudumuzda oluşmaya başlayan değişikliklerin başlangıcı olarak kabul edilen bir dönemdir. Sizler için hafta hafta hamilelik bölümünde hamilelik hakkında daha detaylı bilgilere yer verdik. Bu bölüme de bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Hamile Olduğunuzu Fark Ettiğiniz Anlar

Hamileliğin ilk ayı daha çok hamileliğin üçüncü haftası anne adayının aklında ki soru işaretlerinin ortadan kalktığı dönem olarak dikkat çeker. Çoğunlukla bu haftalarda regl döneminde ortaya çıkan gecikmeler hamile miyim sorusunun ortaya çıkmasına neden olur.

Bu dönem içerisinde (sadece üçüncü hafta değil ilk trimesterden bahsediyorum) en hızlı büyüme ortaya çıkıyor. Bebeğinizin beyin ve omurgası gibi hayati organları bu dönemlerde şekil kazanmaya başlıyor. Hatta vücudunuz hormon üretmeye başladığı için anne adayında pek çok değişim ortaya çıkmaya başlıyor.

Hamileliğin ilk haftasından bahsederken hatırlarsanız hamileliğin ilk ayının birbirinden ayrı ele alınmasının pek mümkün olmadığından, hamilelik hesaplamalarından, doktor desteği almaktan, vitamin haplarından, günlük beslenme rutininden hatta cinsel yaşamdan bile bahsetmiştik. Bu aylar için daha derinlemesine konuşacağız.

Hamileliğin Üçüncü Haftasında Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin üçüncü haftasında çoğunlukla bir değişim gözlemenin pek mümkün olmadığını söylemek mümkündür. Eğer erken farkına varıp doktordan destek almaya başlarsanız çoğunlukla folik asit başta olmak üzere vitamin takviyesi sağlanabilir. Hamilelik süreci içerisinde alkol ve sigaradan uzak durmak son derece hayatidir.

  • Bu dönem içerisinde göğüs bölgesinde ağrılar ve hassasiyetler
  • Mide bulantıları ve kusmalar
  • Yemeklere ilgi (aşermek)
  • Sırt bölgesinde ve kasıklarda ağrılar ortaya çıkabilir.
  • Bazı dönemlerde regl ağrısına benzeyen ağrılarda oluşabilir.
  • Öfkeli ruh hali ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Ruh Halinin Önemi

Hamileliğin üçüncü haftası için ruh hali son derece önemlidir. Aşırı sinirlenmek, stres yoğun çalışma temposundan uzak kalmak, ağır kaldırmamak gibi aktivitelerden uzak durmanız gerekebilir. Hamile kaldığınızın anlaşıldığı andan itibaren eğer çalıştığınız iş yeri böyle bir duruma müsaade etmiyorsa iş yerinizden izin alabilir yada daha başka bir alanda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Stresten uzak durmak sigara ve alkol tüketmemek bebek sağlığı açısından son derece önemlidir. Hamilelik süreci boyunca bu haftadan başlayarak dengeli beslenmek gerekmektedir. Pek çok vitaminin alınması gerekmektedir. Bunun dışında katkı maddelerinin yoğun olarak bulunduğu gıdaları tüketmemek gerekmektedir. Bu konuda alınan gıdaların içindekiler bölümünde yazan katkı maddeleri hakkında gerekli bilgilendirmeyi yaptığımız bir yazıyı kısa bir süre içerisinde yayınlamayı düşünüyoruz.

Hamilelikte 3. Haftanın Önemi

Bu haftadan itibaren hamile olduğunuzu öğrenecek ve ilk iş olarak bir doktordan destek alacaksınız. Doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarınızda da değişime gitmeniz gerekmektedir. Uzun süren açlıklardan uzak durmalı ve sık ye az ye mantığı ile dengeli gıdalar almanız gerekmektedir.

3. Haftada Vitamin Takviyesi

Mümkünse vitamin mineral içeriği bakımından zengin bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Bu konuda sorun yaşıyorsanız doktorunuzdan yada bir uzmandan destek alabilirsiniz. Mevsim meyve/sebzeleri sizin en büyük destekçiniz olmalıdır. Bol bol su tüketmeyi de unutmamanız gerekmektedir.

Su tüketimi dışında aşırıya kaçan yemeklerden de uzak durmanız önemlidir. Aşırı hamur işi, aşırı yağlı gıdalar hatta aşırı meyve tüketiminden bile uzak durmanız önemlidir. Bu süreç içerisinde dengeli beslenmeli ve diğer süreçlerde alacağınız kiloları hesaba katarak bu süreç içerisinde çok fazla kilo almaktan da uzak durmalısınız.

Hamileliğin en heyecanlı dönemlerinin başlangıcında olan üçüncü haftada genel olarak vücudunuzda çok ciddi değişiklikler ortaya çıkmaz. Yine de bebeğinizin gelişmeye başladığı bu süreçlerin keyfini çıkarmalı, onun için hazırlık yapmalı ve imkanınız varsa birden fazla kaynaktan bilgi alarak gelecek haftalar hakkında nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini araştırmalısınız.

Çoğunlukla bebek sağlığı söz konusu olduğunda yanlış bilinenlerin olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Bu dönem içerisinde doğru bilinen yanlışların altını çizerek daha mantıklı adımlar atmak işinize yarayacaktır. Kendinizi de eşinizi de bebişinizi de çok strese sokmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!