Hamileler Neden Süt Tüketmeli?

Hamileler Neden Süt Tüketmeli Resim

Anne adaylarının gebelik sürecinde yeterli ve dengeli beslenmesi hem anne hem de bebek açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle hamilelikte süt tüketimi anne adaylarının belirli bir dönemden itibaren kesinlikle alması gereken besinlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamilelikte süt içmek neden önemlidir?

Pek çok anne adayının uzmanlara yönelttiği sorular arasında yer alan hamileler neden süt tüketmeli? sorusu, son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Şimdi uzmanlardan alınan bilgilere göre gebelikte süt kullanımı hakında sizlere geniş çaplı bilgiler vermeye çalışalım.

Gebelik sürecinde süt içmenin sağladığı faydalar arasında karşımıza kalsiyum ihtiyacının karşılanması çıkmaktadır. Çünkü hamilelikte 8. haftadan itibaren hem bebeğin hem de annenin yeterli miktarda kalsiyum alması gerekmektedir. Çünkü bebeğin gelişimi bu haftadan itibaren başlamaktadır. Haliyle kemiklerin ve dişlerin gelişimi adına süt içilmesi önemli bir konumda yer almaktadır.

Hamileler Neden Süt Tüketmeli1 Resim

Diğer yandan uzmanlar, hamilelikte süt içimi konusunda yetersiz bir beslenme göstermenin bebek gelişimi açısından olumsuz etkiler meydana getirebileceğini ileri sürmektedir. Ayrıca bu süre içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum oranının iki katı kadar kalsiyum alınması gerektiği vurgulanmaktadır. Bunun nedeni ise bebeğin kemik gelişimine destek olunması sırasında annenin normal beslenmesinin kalsiyum açısından yeterli olmadığıdır.

Hamilelikte yetersiz süt içilmesi bebeğin gelişim için gerekli olan kalsiyumun annenin depolarından tedarik edileceği anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda ise annenin dişlerinde çürüme ve bacaklarda eğrilme gibi problemlerin meydana gelmesi olasıdır. bu yüzden annenin sık sık süt içmesi, peynir ve yoğurt tüketmesi uzmanlar tarafından verilen tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Bir anne adayının gebelik sırasında 18 yaşından küçük ise günde 1300 miligram kalsiyum, 18 yaşından büyük ise 1000 miligram kalsiyum alması gerektiğini unutmayın.

1 yorum

  1. doktorlar hamile olan her kadına süt içmeyi tavsiye ediyor. çünkü gebelikte süt tüketimi bebeğe sağlanan kalsiyum açısından önemli. benimde 2 çocuğum var her hamileliğimde bol bol süt içmiştir. işin açıkçası hala içiyorum ve çocuklarıma da içiriiyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*