Halsizlik Neden Olur

Halsizlik genellikle yorgunluk anlarında ve uyuşukluk durumlarında ortaya çıkar. Halsizlik kimi zaman fiziksel yada zihinsel olarak ortaya çıkar.

Fiziksel halsizlik durumlarında kişinin iş yapmak için isteği kalmaz ve kendini güçsüz hisseder. Zihinsel halsizlik problemi ise; uykusuzluktan ve dikkat dağınıklığından kaynaklanmaktadır.

halsizlik-neden-olur

Halsizlik yaşayan kişiler merdivenleri çıkarken zorlanır, ağır şeyleri taşırken güçlük çeker. Bu işler problem yaşayan kişiler için büyük bir külfettir. Psikolojik halsizlik de durum çok daha farklıdır. Dikkat dağınıklığı, uykulu hal ve dalgınlık hali kişileri günlük hayattan koparmaya yeter.

Halsizliğin birçok sebebi vardır. Bunların başında psikolojik sebepler gelir. Bir olaya aşırı şekilde üzülme, yemek yemede görülen bozukluklar, alkol tüketiminin aşırı olması, uyuşturucu, kaygı, can sıkıntısı gibi sebeplerden meydana gelir.

8e8d440645514cdbb16d2db62dc5d8b7

Stres halsizliğin ileri şekilde ortaya çıkan psikolojik sebeplerinden biridir. Stres ile endişe bir arada görüldüğünde halsizlik yoğun şekilde artar. Depresyon halsizliğe sebep olabilir. Depresyonda görülen uykusuzluk yada kullanılan ilaçlar insanı halsiz olmaya itebilir.

İç hastalıklarda kimi zaman halsizliğe sebep olur. Diyabet, anemi, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıklarının belirtileri içinde halsizlik de bulunur.

Çok geç yatmak ve bunun yanında az uyumak, reflü, uçak yolculukları halsizliğe neden olabilir.

Uyku problemi halsizliğin en büyük nedenidir. İşini nöbet usulü yapan kişilerde halsizliğe daha çok rastlanır. Düzensiz uyku vücudu kısa zamanda halsiz bırakır.

Çeşitli enfeksiyon halsizliğe kapı aralar. HIV virüsü, grip ve hepatit gibi virüsler halsizliğe neden olmaktadır.

Vücutta yer alan bazı vitamin ve minerallerin eksik olması halsizlik sebebidir. Çok miktarda alkol tüketmek uykuya geçişi zorlamaktadır. Yapılan sağlıksız diyetlerde vücutta vitamin eksikliğinin yaşanmasına sebep olur. Halsizlik yeterli şekilde beslenmemeyle beraber ortaya çıkar.

images

Halsizliğin önüne geçmek için uykunuzu çok iyi bir şekilde almalısınız. Sağlıklı beslenmeli ve sağlıksız diyetlerden uzak durmalısınız. Bol su içmeyi ihmal etmeden günü bitirmeyin. Vücut oranınıza göre su tüketin. Hareket oldukça önemli. Egzersiz yapmayı unutmayın. Evde yapacağınız bir saatlik spor bile sizi dinç tutmaya yetecektir. Çalışma saatlerinin olağan dışı bir boyuta taşımayın. Stresi ortadan kaldırmak için rahat davranmayı öğrenin. Doktora sorarak vitamin hapı kullanmayı deneyebilirsiniz. Alkolden ve uyuşturucu maddelerden uzak durun. Aksi takdirde halsizliğiniz daha da artacaktır. Halsizliğinizi asıl nedenini öğrenmek istiyorsanız başvuracağınız doktor; iç hastalıkları doktoru olmalıdır.

Günlük yaşantınıza dikkat ettiğiniz halde halsizlik baş gösterdiyse, halsizliğin dışında vücudunuzda çeşitli değişiklikler varsa, bir ilaç içiyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

timthumb

Halsizlikle beraber ciddi şekilde sorunlar yaşıyorsanız acilen doktora gitmelisiniz. Nefes darlığı, kalp atışında düzensizlik, göğüste ağrı, vücudun belli bir bölgesinde ağrı gibi problemler varsa doktora acil şekilde başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda acil bir rahatsızlığınız olabilir ve bu durum geciktiğinizde hayatınızı riske atabilir.

Halsizliğin yaşla beraber de arttığı bilinmektedir. Bu gruba daha çok menopoz dönemindeki kadınlar girer. Menopoz dönemindeki kadınların yaşla beraber hormonlarında yaşanan farklı değişimi halsizlik olarak ortaya çıkabilir. Yine uzman bir doktordan yardım alarak farklı tedavi şekilleri denenmelidir. Menopoz dönemindeki kadınlar tedaviden yanıt alabilmek için verilen tedavi şeklini düzenli olarak uygulamalı ve tedavinin başarılı olması için rutin uygulamalara devam etmelilerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!