Halı Nasıl Parlatılır?

Günlük temizliğin dışında kalan ancak belli periyotlarla yapılması gereken halı temizliğinde küçük püf noktalara dikkat ederseniz sizi fazla yormaz ve zorlamaz, aynı zamanda başarıya ulaşmanızı da sağlar. Halı temizliğinde leke çıkarmak, halı parlatmak, genel halı temizliğini sağlamak ve son olarak da halınızın pırıl pırıl parlamasını gerçekleştirmek birçok titiz hanımların hayalidir.

Halıyı temizlemek ya da yıkamak bilindik bir iştir ancak bir halının ışıltıyla parlamasını sağlamak için yapılacaklar çoğu bayan tarafından bilinmez.

halı nasıl parlatılır

Halıların parlaması için neler yapılabilir?

Elma sirkesi ile halı parlatma yöntemi

Beyaz sirke olarak da bilinen elma sirkesi, ev temizliğinde mucizeler yaratmaktadır. Öyle ki banyo temizliğinden mutfak temizliğine, fayans temizliğinden halı temizliğine kadar her alanda güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Elma sirkesi, parlaklığını kaybetmiş, eski gibi görünen halılarınızı parlak göstermek için oldukça etkilidir. Bunun için 4 litre kadar suyun içine 2 fincan elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı genişçe bir kaba alın. Daha sonra çalı süpürgesini bu su-sirke karışımının içine baıtırn ve halınızın üstünü süpürme işlemi yapın. Halı üstünden kırıntı ya da toz süpürmenize gerek yok sadece süpürür hareketlerle çalı süpürgesinin halıya temasını sağlayın. Elma sirkesi sayesinde halınız eski parlaklığına kavuşur. Ayrıca elma sirkesini halılardaki lekeleri çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Boraks ile halı parlatma yöntemi

İlk günkü parlaklığını kaybedip eski gibi görünen halıları parlatmanın başka bir yolu da boraks kullanmaktır. 1 su bardağı boraksı 2 su bardağı mısır unu ile bir kapta iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı halının üzerine eşit şekilde serpin. Vaktiniz varsa 3-4 saat  eğer vaktiniz yoksa 1-2 saat bekledikten sonra halıyı süpürün. Bu karışım hem halının tüylerini kabartacak hem de parlamasına yardım edecektir.

Amonyak ile halı parlatma yöntemi

Bir kova ılık suyun içine 2 yemek kaşığı amonyak dökün ve bu karışımla halınızı lif yardımı ile silin.Amonyağın uçucu özelliğinden dolayı halı silme sırasında pencereleri açıp kötü kokusunun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu uygulama basamaklarından sonra halınızın ilk günkü kadar parlak göründüğüne şahit olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*