Günlük Ne Kadar Su İçmeliyiz

Günlük olarak su içme miktarının ne kadar olduğu bilimsel olarak 8 yada 9 bardak olarak açıklanmıştır. Fakat tüketilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Yaşa veya cinsiyete bağlı olarak veya yapılan günlük hareketlere bağlı olarak su içme miktarı değişiklik gösterir.

su-2

İnsanların günlük olarak suya ihtiyacı olan gereksinimleri kendi vücut ölçülerine göre değişir. Yetişkinlerde vücut ağırlığı daha fazla olduğu için çocuklara oranla daha fazla su tüketmeleri gerekir. Su insanlar için hayati bir öneme sahip olan sıvıdır. İnsanlarda vücut ağırlık oranının yüzde altmışını su oluşturur. Vücutta yer alan tüm sistemler suya bağlı olarak çalışır.

su-1

Suyun vücuttaki en önemli görevi toksinleri dışarı atmasıdır. Ayrıca hücrelere besin taşıyan su kulak ve boğaz da yer alan dokuların nemli kalmasını sağlar. Vücutta su eksik olduğu zaman vücudun fonksiyonlarını sürdürmesi zorlaşır. Bu durumda kişi kendinde enerji hissetmez ve daha çabuk yorulur.

su

Gün içinde nefes alma verme, terleme ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi sırasında su kaybı yaşanır. Bu nedenle vücuttan atılan suyun yerine tekrar alınması için su tüketilmelidir. Sağlıklı bireyler gün içinde ortalama olarak 8 bardak su tüketmelidirler.

Bir gün içinde yetişkinler bir buçuk litre idrar çıkarırlar. Solunum ve terleme esnasında da vücuttan yaklaşık olarak 4 bardak su gider. Bu hesaplamalara göre yetişkin bireylerin günde 2 litre su tüketmeleri gerekmektedir.

su-1

Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişen gündelik su tüketim miktarı hareketsiz kişilerde daha az olabilir. Yorulan ve sürekli fiziksel aktivite içinde bulunan kişiler su içme ihtiyacı hissederler. Bunun tam tersi olarak fiziksel olarak hareketsiz kalan kişilerde su içme ihtiyacı olmaz. Bu nedenle su ihtiyacında gündelik hareketlerinde önemi vardır. Çok hareket ediyor ve vücudunuzu fiziksel olarak zorluyorsanız cinsiyeti de göz önünde bulundurarak su tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle de yaz aylarında su ihtiyacı maksimum boyutlara ulaşır. Aşırı terleme sonucunda vücudun suya olan gereksinimi daha da artar. Evde otursanız bile terler ve su içme ihtiyacı hissedersiniz. Vücudunuza enerji sağlamak açısından gündelik içmeniz gereken su miktarını mutlaka almalısınız.

buzlu_b256599e-391c-4d1b-b7f7-bdef0f566bb5_1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*