Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyız

İnsanların hayatını sürdürebilmesi için düzenli olarak beslenmesi gerekir. Tüketilen besin maddeleri vücuda kalori olarak geri döner. Kalori gerçek anlamda bir nevi enerji çeşididir. Vücut içine giren yiyecekler yakılır ve enerji ortaya çıkar. İnsanların gün içinde düzenli bir şekilde kaloriyi vücutlarına alması gerekir. Fakat aşırı bir şekilde kalorinin vücuda girmesi de fazla kiloya neden olmaktadır. Bunun tam tersi olarak az kalorinin vücuda girmesi de zayıflamaya neden olur. Bu nedenle de sağlık problemleri yaşanabilir. Uzmanlar bu nedenle insanların gün içinde vücutlarına alması gereken kalori değerlerini hesaplanmıştır.

Alınması gereken kalori hesaplaması yapılırken kişilerin yaşları, boyları, kiloları ve cinsiyetleri göz önüne alınır. Tavsiye edilen miktarlar genellikle kişinin kilo almak ya da kilo vermek için uyguladığı yöntemler içinde önerilir.

İnsanlar fazla kilolarını vermek yada vücutlarına kilo almak için birtakım diyetler uygularlar. Bilinçsizce yapılan diyetler daha çok sağlığın bozulmasına neden olur. Kilolu insanlar aç kalarak zayıflayacaklarını düşünürler fakat metabolizma hızını düşürerek sağlıksız bir vücuda sahip olurlar.

Standartlara göre normal bir boyda kiloda olan erkeğin günlük ortalama alması gereken kalori miktarı 2500 kaloridir. Normal kabul edilen bir kadının ortalama alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir.

kilo-aldiran-diyet-listesi

Verilen değerler bir takım değişiklikler gösterse de arzulara göre değişiklikler olmaktadır. Bu istekler genellikle kilo almaya veya vermeye bağlıdır. Gün içinde aktif bir işiniz varsa ve yoğun bir şekilde enerji harcıyorsanız almanız gereken kalori miktarı da artış gösterebilir.

Yaşlara göre alınması gereken kalori miktarı değişiklik gösterir. 51 yaş üstü erkekler için alınması gereken kalori miktarı 2000 kalori iken; 51 yaş üstü kadınlar için alınması gereken kalori miktarı 1600 kaloridir. Aynı şekilde 31 ile 50 yaş arasındaki erkeklerin alması gereken kalori miktarı 2200 kalori iken; 31 ile 50 yaş arasındaki kadınların alması gereken kalori miktarı 1800 kaloridir. 19 ile 30 yaş arasındaki erkeklerin alması gereken kalori miktarı 2400 kalori, 19 ile 30 yaş arasındaki kadınların alması gereken kalori miktarı ise 2000 kaloridir. Görüldüğü gibi vücuda alınması gereken kalori miktarları yaşa ve cinsiyete göre farklılık göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*