Günlük Ayak Bakımı Nasıl Olur?

Etkili bir ayak bakımı için sadece maskeler ve kürler yetmemektedir. Bunların dışında günlük uygulamalar da sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için önemli faktörlerdir. Günlük ayak bakımı içerisinde ayakların yıkanmasından tırnakların kesilmesine, parmak aralarının hijyenik hale getirilmesinden nemli kalmasının önlenmesine kadar birçok farklı faktör yer almaktadır.

Günlük ayak bakımı nasıl olmalı?

Günlük ayak bakımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar bulunur. İhmal edilmemesi gereken bir bakım uygulamaları arasında yer alan günlük ayak bakımı, öncelikle ayaklarda hijyenin sağlanması ile başlar. Hijyen sağlanmasının yanında yapılması gereken birtakım önemli kısımlar vardır. Şimdi bunlara daha yakından göz atalım.

gunluk-ayak-bakimi-nasil-olur1 resim1- Giyilen çoraplar günlük ayak bakımı konusunda önemli bir konumda yer alır. Çorapların aşırı kalın olması hava almayı engeller. Bunun ardından ayaklar terler ve mantar oluşumunu tetikleyici bir ortam meydana gelir. Bu yüzden giyilen çorapların kalın olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kalın çorapların tercih edilmemesi soğuk havalar için geçerlidir.

2- Ayaklarda göz ardı edilmemesi gereken başka bir husus ise tırnaklardır. Tırnaklar uzadığı an itibariyle kesilmeli ve aşırı bir şekilde uzatılmamalıdır. Ayrıca doğru bir kesim şekli için düz kesim tercih edilmelidir. Oval olarak kesilen tırnaklar ayakkabılara baskı yapar ve tırnakların düşmesine davetiye çıkarır.

3- Ayrıca ayakların nemsiz ve sürekli kuru kalması topuk çatlakları ve yarılmalarını ön plana çıkarır. Ayakları 2 günde bir olmak kaydıyla nemlendirici bir krem ile ovmak ve masaj yapmak nemsizliği alacaktır.

4- Evde kendi imkanları ile pedikür yapan kadınların hata içeren uygulamalardan uzak durmaları önemli bir husustur. Tırnaklar aşırı dipten kesilmemelidir. Çünkü kanama gibi durumların meydana gelmesi ile ayakların mikrop kapması ve tırnak sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir.

5- Çatlama meydana gelen topuklar için en etkili ürün vazelindir. Böyle bir durum karşısında gece yatmadan önce ayaklara vazelin sürülmeli ve kalın çorap giyilerek uyunmalıdır.  Sabah uyandıktan sonra ise ayaklarda kuruma oluşturmayan bir sabun ile yıkama yapmak topuklarda yumuşamanın meydana gelmesine yardımcı olacaktır.

6- Özellikle yaz ayları içerisinde ayakların sürekli hava alması önemlidir. Bunun için ayakların hava almasını sağlayan sandalet ve terlik tercih edilmesi yeter olacaktır. Ancak topuklu olmamalarına dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!