Güneş Lekelerini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

gunes-lekelerini-onlemek-icin-yapilmasi-gerekenler resim

Kadınların yaz aylarında ciltlerinde yaşadıkları sorunlardan biri de güneş lekeleridir. Güneş lekeleri, genellikle sırt, kol, omuzlar ve dekolte bölgelerinde ön plana çıkar ve vücutta istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine neden olur. Güneş lekelerini önlemek için dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Ancak lekelerin önüne geçmeden önce sebeplerini bilmek ve buna göre önlemler almak daha etkili olcaktır.

Güneş lekelerinin nedenleri nelerdir?

Herkesin yakından bildiği gibi güneş lekelerinin nedenleri arasında ilk olarak karşımıza çıkan güneşin dünyamıza dik vurduğu öğle saatlerinde uzun süre güneş ışınlarına maruz kalınmasıdır. Güneşin en etkili olduğu saatler genelde saat 11:00 – 14:00 aralığıdır. Bu nedenle özellikle belirtilen saatlerden güneşe maruz kalmamak lekelerin meydana gelmesini engelleme açısından önemlidir.

gunes-lekelerini-onlemek-icin-yapilmasi-gerekenler1 resimDiğer yandan daha önceden belirli miktarda güneşe maruz kalınması nedeniyle deri altında kendisini yavaştan göstermeye başlayan lekeler, tekrar güneş altında kalındığında ortaya çıkma hızını artırmaktadır. Bu yüzden var olan lekelerin daha büyük boyutlu lekeler haline gelmesini önlemek için güneşten uzak durmak etkili olacaktır. Aksi taktirde sorunsuz teniniz yerine dalmaçyalı görünümlü bir cilde sahip olunması mümkündür.

Güneş lekelerini önlemek için neler yapılmalıdır?

Güneş lekelerinin başlıca nedeni güneş altında olması gerekenden daha fazla kalınmasıdır. Bu nedenle güneş lekelerini önlemek isteyen bir kişinin öncelikle güneş ışınlarından korunması ve özellikle cilt yapısı hassas olan kişilerin bunu yapması gerekir. Şimdi güneş lekelerini önlemenin diğer yolları nelerdir bunlara bakalım.

– Güneşe mümkün olduğu kadar 11:00 – 14:00 saatleri arasında çıkılmamalıdır. Bu saat aralıklarında güneş dünyaya dik ışınlar gönderir ve özellikle yaş 30’u geçmesinin ardından kendisini koruyamaz hale gelir. Bunun ardından ise ortaya çıkan yıpranan ve çabuk yaşlanan bir cilt olur.

– Özellikle hassas cilt yapısı olan kişilerin yanlarında sürekli bir koruyucu bulundurması gerekir. Ortalama 3 saatte bir koruyucu sürülmesi etkili olacaktır.

– Güneşe çıkılmasının ardından kısa süre içerisinde duş almak gerekir. Ancak duş sırasında sabun yerine duş jellerinin kullanılması uygun görülür.

– Güneş ışınlarına maruz kalan cilt nemini kaybeder. Bu nedenle duş sonrası nemlendirici krem kullanılması tavsiye edilir.

Güneş lekeleri nasıl geçer ve bunun için neler yapılabilir?

Eğer cildinizde güneş lekelerini oluştuysa ve lekeleri ortaya çıkmasını engelleme konusunda geç kaldıysanız, artık lekeleri yok etmek için farklı uygulamalar yapmanız gerekir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

– Ortalama 3 günde bir güneş lekeleri bulunan bölgelere arındırıcı peeling uygulaması yapın. Bunun yanında ipeksi bir keseyle de peeling yapmanız mümkündür.

– Cildiniz üzerinde yer alan ölü hücreleri peeling uygulaması ile zımparalayın. Bu şekilde ölü derinin altında yer alan yeni deri tabakasını ortaya çıkarabilirsiniz.

– Hücre yenileyici bir losyon edinin ve peeling yaptığınız bölgeye losyon ile masaj yapın. Ayrıca losyonu her gün düzenli olarak uygulayın.

– Sırt bölgelerinizdeki güneş lekelerine peeling yapmak için iki taraftan tutmalı lifler kullanın. Bu şekilde sırtınız için de peeling uygulaması yapabilirsiniz.

Peeling uygulamaları yaparken güneş ışınlarına tekrar maruz kalmamaya dikkat edin. Ayrıca peeling zamanlarını ihmal etmeyin ve en geç 4. gün peeling uygulamasını tekrarlayın. Uygulamanın ardından yenileyici losyon kullanmayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*