Güneş Lekelerini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Vücut üzerinde meydana gelen lekelerin nedeni genelde güneş ışınlarıdır. Sırta, kollara, dekolte bölgesine ve omuzlara etki eden güneş buralarda lekelerin oluşmasına neden olur. Güneş lekelerini önlemek için öncelikle bu lekelerin ortaya çıkmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Şimdi güneş lekelerinin meydana gelmesine neden olan etkenler nelerdir? bunlara bakalım.

Güneş lekeleri neden meydana gelir?

Güneş lekelerinin oluşmasında öncelikle gereğinden fazla güneş altında kalınması yer alır. Ortalama 1 ya da 2 saat arasında sürekli güneş altında kalmak lekelerin oluşmasında etkilidir. Bunun yanında yazın plajda güneşlenen kişilerin koruyucu güneş yağları sürmemesi de aynı şekilde güneş lekelerinin hatta kahverengi çile benzeyen lekelerin meydana gelmesine neden olur. Güneş ışınlarına maruz kalan cilt öncelikle kızarır ve ardından soyulmaya başlar. Bunun ardından ise çil görümlü lekeler ön plana çıkar.

Güneş lekelerini önlemek için neler yapılabilir?

Kadınların güneşe çıktıklarında ya da sıcak günlerde yaptıkları bazı hatalar vardır. Bunlar güneş lekelerinin bariz bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar ve lekelerden kurtulmak genelde zor bir sürece girer. Güneş lekelerini önlemek için sizlere sunacağımız öneriler ile lekelerin ortaya çıkmasını önleyebilir ve siz de pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

– Özellikle saat 11 – 4 arasında güneşe çıkmamaya özen gösterin. Çünkü bu saat aralıklarında güneşten gelen ışınlar dünyamıza dik bir şekilde vurur ve bunlar oldukça etkili ışınlardır. 30 yaşlarından sonra cilt kendini koruma özelliğini belirli ölçüde kaybeder ve maruz kaldığı güneş ışınları nedeniyle yıpranır.

– Güneş ışınları nedeniyle cilt üzerinde meydana gelen yanıklar kısa zaman içerisinde geçmez ve arkasından sivilce oluşumu meydana gelir. Bu nedenle belirli bir zaman güneşe çıkılmamalı ve sivilceler nedeniyle oluşabilecek izlerin önüne geçilmelidir.

– Güneşe çıkmadan önce kesinlikle bir koruyucu kullanılmalıdır. Ortalama 3 saatte bir koruyucu cilde sürmek güneş ışınlarından korunma açısından etkili olacaktır.

– Eğer gün içerisinde sık sık güneşe maruz kalınmışsa eve gelindiğinde sabun harici jellerle duş alınması gerekir.

– Güneş ciltte bulunan nemin emilmesine neden olur. Bu nedenle duş alınmasının ardından nemlendirici kremler ile cilt yeniden desteklenmelidir.

Güneş lekeleri nasıl geçer ve neler yapılmalıdır?

Eğer cildinizde güneş nedeniyle lekeler oluşmuşsa ve bunları önleme konusunda geç kaldıysanız, var olan güneş lekelerini önlemek için aşağıda sizlere sunduğumuz önerileri eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekir. Bu şekilde cildinizde bulunan lekelerden kolay bir şekilde kurtulabilir ve kısa zaman içerisinde lekesiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

– Cildinizde leke bulunan alanlara en az 3 günde bir olacak şekilde peeling uygulaması yapın. Bunun için ipek yapıda bir keseyi kullanabilirsiniz.

– Cildinizi arındırmak ve ölü derilerden kurtarmak için peeling ile zımparalayın. Bu şekilde altta bulunan sağlıklı deriyi ortaya çıkaracak ve belirli bir zaman bunu gözle görülür bir şekilde fark edeceksiniz.

– Alttan sağlıklı cilt yapısını getirmek için ayrıca bir losyon kullanmanız gerekmektedir. Besleyici bir losyon yardımıyla 3 günde 1 peeling yapılacak olursa istenen sonuçlara ulaşmak mümkündür.

– Sırtınızda yer alan güneş lekeleri içinse iki taraflı tutulan lifleri kullanabilirsiniz. Çünkü sırtınıza ulaşmanız ya da sürekli peeling işlemi yaptırmak için bir merkeze gitmeniz mümkün olmayabilir. Bu nedenle iki taraflı tutulan lifler ile peeling işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!