Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir | Çocuklarda Güneş Çarpmasından Korunmak

Yaz ayları çok geride kaldı. Bu bilgilendirme yazısını şimdiden hazırlayarak bazı konu başlıklarının altını çizmek istedik. Güneş kremi nedir? Ne zaman kullanılması gerekir? Benzeri tüm merak edilen soruların cevaplarına yer verdiğimiz bir içerik hazırladık. İşte detaylar…

Saatlerce Güneş Altında Kalmak

Bildiğiniz üzere çocuklar eğlenirken zamanın nasıl geçtiğini pek anlamazlar. Bu sebeple güneş altında uzun süre kalmaları durumunda güneş çarpması tehlikesi ile karşı karşıya gelmeleri içten bile değildir. Hal böyle olunca öncelikle tedbir olarak doğru saatlerde güneş altına çıkarmak ve kontrolünü sağlamakta ebeveynlerine düşmektedir.

D Vitamini İhtiyacı Önemlidir | Güneş Çarpması Daha Önemlidir

Bildiğiniz üzere insan vücudu D vitamini ihtiyacını güneşten karşılaması gerekmektedir. Bu konuda sürenin güneşin altına çıkılan saatin ve mevsiminde son derece büyük bir önemi bulunduğu unutulmamalıdır.

Güneş çarpması konusunda uzmanların yaptığı yorumlar şu şekildedir. Siz ne kadar güneş kremi kullanırsanız kullanın güneşin zararlı etkilerini bir ölçüye kadar ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun ötesinde çocuklarınızı korumak ve kontrollü bir şekilde güneş altında oynamasına izin vermek yine ebeveynlerinin görevi olarak ortaya çıkar.

Biz sağlıkçı olmadığımız için güneş çarpmasına nasıl müdahale edilir ve ne yapılması gerekir gibi soruların cevaplarını bir uzmandan destek alarak yeniden yazacağız. Şimdi asıl konumunuz olan güneş kremi tercihi konu başlığına geri dönelim…

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Bildiğiniz üzere çocukların ciltleri yetişkinlere oranla daha hassas bir yapıdadır. Bu sebeple güneşe karşı koruyucu özelliği daha yüksek kremlerin kullanılması gerekmektedir. Bu konuda piyasada satılan kremlerin koruyuculuk özellikleri birbirinden farklı olduğu için çocuklar için ekstra koruyuculuk barındıran kremleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu güneş altına çıkılmadan 15 dakika kadar önce kremin sürülmesi gerektiğidir.

Bir diğer konu ise yaşa göre güneş kreminin tercih edilmesi gerektiğidir. Bu sebeple doktorunuzdan bebeğinizin/çocuğunuzun yaşına ve cilt yapısına göre bir krem tavsiyesinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Özellikle bebek ve çocuklarda vücudun yüz dışındaki kısımları için ayrı yüz bölgesi için ayrı bir krem kullanmanız tavsiye edilir. Bazı hassas ciltler içinde yüzde lekelenmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu konuya özellikle dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Bebeğiniz/çocuğunuz uzunca bir süre güneş altında kalacaksa sadece güneş kremi yeterli olmayacaktır. Bu sebeple gölgede bulunması veya fiziki bir koruyucudan destek alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalı ve gereğinden fazla güneş altında kalmaması gerektiği gibi gereğinden fazla güneş kremi kullanılmasının da önerilmediği unutulmamalıdır.

Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken husus ise çocukların düzenli olarak takip edilmesi gerektiğidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*