Gül Suyunun Faydaları

Gül Suyunun Faydaları Resim

Doğal içerikli bir ürün olmasıyla oldukça etkili bir ürün olarak karşımıza çıkan gül suyu, kullananlar için birçok fayda sağlamaktadır. İçeriğinde herhangi bir kimyasal madde taşımadığı için birçok kadın tarafından tercih edilmekte ve kozmetik dünyasının en başarılı isimlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Gül suyunun faydaları saymakla bitmez. Cilde ve saçlara pek açıdan fayda sağlayan gül suyu, gül yapraklarının damıtılması sonucu elde edilmektedir.

Gül suyunun faydaları nelerdir?

Gül suyunun tıp alanında, mutfakta ve kozmetikte oldukça etkili bir konumda olduğunu söylemek mümkündür. İçeriğinde birçok vitamin yer alması ve kimyasal maddeler bulundurmaması ise en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Cilt enfeksiyonları için gül suyu

Gül suyu, cilt üzerinde meydana gelen enfeksiyonların giderilmesinde oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Doğal içeriği ile ciltte istenen etkileri meydana getirmesi ve yatıştırıcı etkiler sunması gül suyunun faydaları arasında bulunmaktadır.

Kuru ve yaşlanmış ciltler için gül suyu

Gül suyunun başka bir faydası ise kuru ve yaşlanmış ciltler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Bu tür ciltlerde önemli oranda iyileşme meydana getiren ürün, ayrıca cilin temizlenmesinde oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Tonik etkisi yapması da gül suyunun faydaları arasında önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gül Suyunun Faydaları1 ResimDiğer yandan kuru ve yaşlanan ciltlerde meydana gelen kızarıklık ya da şişkinlik gibi durumları gül suyu ile ortadan kaldırmak mümkündür. Yine siyah noktalara karşı önlem almak ya da var olan siyah noktalardan kurtulmak için gül suyu kullanılabilmektedir.

Saç bakımı için gül suyu

Saç bakım ürünleri arasında etkili sonuçlar vermesiyle kendisine önemli bir yer edinen gül suyu, saç derisinde meydana gelen kaşınıtıyı giderici etkiler göstermektedir. Bunun yanında saç köklerini besleyen ve güçlendiren ürün, aynı zamanda saç dökülmelerini önlemede etken rol oynamaktadır.

Gül suyunun diğer faydaları

Gül suyunun bilinen en önemli faydaları arasında;

– Antibakteriyel olması

– Yatıştırıcı olması

– Tedavi edici olması

– ve antiseptik özellikler sergilemesi

yer almaktadır. Ayrıca gül suyu içerisinde A, C, D,, E ve B3 vitaminlerini barındırmaktadır. Bunların yanı sıra çay formunda vücuda alındığında besleyici içeriklere sahip olduğu için böbrek fonksiyonu ya da kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Diğer yandan sindirimde yaşanan sorunları ortadan kaldırmakta ve paradontoz türü hastalıkların neden olduğu diş ağrısını ya da gözlerde oluşan tahrişi tedavi etmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*