Grip Nasıl Geçer

Havalarla birlikte grip ile soğuk algınlığı en çok görülen hastalıklardan biridir. Havaların soğuması vücudu mikroplara karşı savunmasız bırakır. Bu nedenle insanların grip hastalığına yakalanması kolaylaşır.

Grip ile soğuk algınlığı birbirinden oldukça farklı kavramlardır. Grip hastalığında ateş, öksürük ve halsizlik gözlemlenirken; soğuk algınlığında ise; burunda akıntı ve hapşırma mevcuttur. İki hastalık türü de solunum yolları hastalıkları ile ilgilidir.

gebelik-hamile-agri

Grip olan kişilerde halsizlik ve öksürük şiddetli şekilde görülür. Boğaz ağrısı ile baş ağrısı bu belirtilere eşlik eder. Bunun yanında yüksek ateş görülmesi de olasıdır. Bir haftadan daha fazla süren şikayetlerde mutlaka doktora gidilmelidir.

Grip genel olarak bir hafta yada 10 devam eder. Hastalığın ilk günleri çok ağır geçebilir. Yorgunluk hastalık boyunca devam eder. Çevreye grip hastalığını bulaştırmamak için kendinize özel eşyalar kullanmalısınız. Normal şartlar altında grip en fazla iki hafta içinde atlatılır.

Grip için mutlaka ilaç kullanılması gerekir. Grip ilaçları ilk günlerde kullanılırsa gribin ilerlemesinin önüne geçilir. Öksürük için ilaç veren doktor aynı zamanda halsizlik için de çeşitli ilaçlar verir ve grip hastalığı günler içinde son bulur.

1444138974673

Grip hastalığı ilk 3 gün bulaşıcıdır. Bu günlerde öksürme esnasında ağzınızı mutlaka kapatın. Mendil ile öksürüğünüzü engellediyseniz bu mendili mutlaka çöpe atın. Elinizi ağız bölgesine yada burnunuza değdirmeyin. Ellerinizi sık miktarda yıkayın. Toplu alanlarda öksürmekten kaçının. Hapşırmak istiyorsanız yine mendille ağzınızı kapatın. Grip virüsü bir ortamda 8 saat süreyle yaşar. yaşadığınız yeri havalandırın ve kalabalık yerlerde bulunmayın. Telefonunuzu gün içinde sık sık temizleyin.

gribal-enfeksiyon-nedir-57c5172b7c743

Bağışıklık sistemi zayıfladığında grip gibi hastalıklar ortaya çıkar. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. C vitamini ihtiva eden yiyecekler tüketin ve spor yapmayı ihmal etmeyin. Yürüyüş yapmak bile günü daha zinde geçirmenizi sağlayacaktır.

Grip hastalığının bitkisel yolla tedavi edildiğini pek çok yerden duymuşsunuzdur. Bunun için doğadan faydalanarak kendinize çeşitli kürler yapabilirsiniz.

Zencefil çayı grip için en iyi doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Burun akıntısını daha çabuk atlatır ve zencefil sayesinde solunum yollarınızı rahatlatırsınız.

hamilelikte-gripnasil-gecer

Zencefil dışında okaliptüs çayı da grip için doğal tedavi edici özelliği olan bir bitkidir. Göğsü açmaya yarar ve burun tıkanıklığını geçirir. Öksürüğe iyi geldiği bilinen okaliptüs çayı boğazlarda yer alan ağrıyı da azaltır. Ağızda yer alan kötü kokuları giderir.

Grip hastalığı için nane limon çayı da oldukça etkili bir karışımdır. İçinde yer alan yüksek oran C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. nane limon çayının öksürüğe iyi geldiği ve solunum yollarını yumuşak hale getirdiği belirlenmiştir.

37322

Çocuklarda grip tedavisi biraz daha farklıdır. 4 yaşın altında çocuklar gribe yakalandığı zaman ilaç kullanmaları önerilmez. 6 yaşın altında olan çocuklar ise doktor denetiminde ilaç kullanabilir. Çocuklarda el yıkamak gibi günlük alışkanlıklar özellikle de kış aylarında çok önemlidir. Kış mevsiminde grip hastalığına daha sık rastlanır. Çocuklar için burun tıkanmasını engelleyen burun açıcı solüsyonlar kullanılabilir. Bu hastalık esnasında çocuklara bol sıvı verilmeli ve su içmeleri desteklenmelidir. Çocuklarda bu yaşlarda görülen yüksek ateş dikkatle takip edilmelidir. Aksi takdirde başka hastalıklara davetiye çıkarabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*