Gribe Ne İyi Gelir Evde Çözüm

Havaların soğumaya başlaması hastanelerin grip vakalarıyla dolmasını sağladı. Grip ve soğuk algınlığı ismini şu ara pek çok şeyden çok sık duyuyoruz. Peki ama gribe ne iyi gelir evde çözüm nelerdir? Bunları ne kadar biliyoruz? Grip tedavisinin evde mümkün olup olmadığını araştırdım. Daha fazla konu başlığına ulaşmak isterseniz sağlık bölümümüze göz atabilirsiniz.

Gribe Ne İyi Gelir Evde

Aslında gribe iyi gelenleri, evde ve çarşıda şeklinde ayırmak yanlış olacaktır. Buna rağmen ev ortamında daha rahat istirahat edileceği için grip virüsünün olumsuz etkilerinden vücudunuzun kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Gribe İyi Gelenler Nelerdir

Muhtemelen bu yazıyı okumaya başladıysanız grip belası ile karşı karşıyasınızdır. Öncelikle samimi bir geçmiş olsun dileklerimi sunup yazıya öyle devam edeyim. Gribe iyi gelenleri sıralamak için gripte yapılmaması gerekenleri bilmek daha yerinde bir karar olabilir. Bol bol sıvı tüketmek ve düzenli olarak istirahat etmek gripte sizi daha kolay ayağa kaldıranların başında gelecektir.

  • Meyve ve sebze tüketimi
  • İstirahat etmek
  • Bulunduğunuz odanın havasına dikkat etmek
  • Sigaradan ve canlı casino alkolden uzak durmak
  • Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamak

Bu sonuncusunun altını özellikle çizmek istedim. Çünkü grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar çok fazla önemsenmediği için “bir arkadaşımın iyileştiği ilacı referans alır bende iyileşirim” düşüncesi ile ilaç kullanma ne yazık ki ülkemizde çok yaygındır. Bundan uzak durmalı ve doktorunuz belirtmeden ilaç kullanmaktan uzak durmalısınız.

Gribim Burnum Çok Tıkanıyor

Soğuk algınlığında ve gripte en fazla şikayet edilen konuların başında burun tıkanıklığı gelmektedir. Bu durumu engellemenin birkaç farklı yöntemi bulunur. Bir doktora görünürseniz uygun burun spreyini sizin için yazacaktır. Bunun dışında saf tuz ve su karışımının da oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki tuzlu su karışımının da faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Evde Gribe İyi Gelenler

Gelelim asıl sorumuzun cevabına: Gribe evde iyi gelenleri sıralayacak olursak, öncelikle yaşadığınız ortamı iyi havalandırmış olmanız grip virüsünden başkalarının etkilenmemesi açısından önemli olacaktır. Havalandırmadan kasıt ev sıcaklığının çok düşürülmesi şeklinde yorumlanmamalıdır. Sadece kendi sağlığınız açısından ara ara temiz hava ile ortamı temizlemeniz sağlığınıza olumlu etkiler yapar.

Bitki Çayları İle Gripten Kurtulmak

Çay ve kahve alışkanlığınıza bir süreliğine ara verip, adaçayı, ıhlamur, zencefil, zerdeçal gibi bitki çaylarını tüketmeye başlayabilirsiniz. Tabi ki her şeyin fazlası zarar olacağı için miktarın dikkatli seçilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Nar, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve genel olarak kış meyveleri gribe karşı iyi gelen vitaminler ihtiva ederler. Gün içerisinde bu meyveleri tüketmek ve imkan varsa sebzelerden yapılan yemekleri yemek de faydalı olacaktır.

Gripken aniden titreme, üşüme ve kırgınlığın çok esiri olmamak gerekmektedir. Bu hastalıktan istirahat ederek ve terleyerek kurtulabilirsiniz. Yine de aşırı terlemeye çalışmak devamlı sabit yatmak ve hep hastalık psikolojisi içerisinde olmak sizi olumsuz etkileyecektir. Buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*