Gözüm Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım

Teknolojiyi hayatımızın her alanında görmemiz mümkün, bilgisayarımız, akıllı telefonlarımız derken devamlı olarak ekranlara bakıyor ve gözümüzü yoruyoruz. Aynı zamanda devamlı olarak araç kullanma, çok yoğun veya kısık ışıkta uzun süre okuma ve yazma gözün kullanıldığı ve dikkat gereken işlerde çalışma gibi durumlar göz ağrısı oluşmasına neden oluyor. Peki ama göz ağrısına ne iyi gelir?

Not: Göz ağrısı önemlidir! Her ne kadar birden fazla sebebi olduğu söyleniyor olsa da zaman kaybetmeksizin bir hekimden destek almanız en mantıklısı olacaktır. Bu yazıda altını çizdiğim konu başlıkları çoğunlukla dinlendirici egzersizler ve basit önerileri içermektedir. Bu konuda son sözü doktorunuzun söylemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Göz Ağrısı ve İyi Gelenler

Öncelikle sebebin ortadan kaldırılması, kaldırılamıyorsa bile şartların iyileştirilmesi gerekmektedir. Örneğin uygun olmayan ışıkta kitap okuyorsanız oluşan göz ağrısına en mantıklı müdahale ışık şartlarını iyileştirmek yada kitap okumayı bırakmak olmalıdır. Bu şartları iyileştiremiyorsanız göz ağrısının en önemli yardımcısı dinlenmektir. Kitap okurken yada bilgisayar başında dururken hatta araç kullanırken gözünüz ağrımaya başladığı zaman dinlenmeniz gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen göz problemlerinin ortaya çıkması mümkündür.

Göz ağrısı söz konusu olduğunda bazı dinlendirici egzersizler ile müdahale edilebilir:

Genellikle yaptığınız işe ara vererek küçük bir gezintiye çıkmanız işe yarayacaktır. Bu gezinti esnasında uzaklara bakmak ve gökyüzüne bakmak gözünüzün dinlenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bol bol oksijen almak ve göz kaslarınızı dinlendirmek için ara sıra esnemenin de yararlı olacağını söyleyebiliriz.

  • Göz ağrısı uzun süredir devam ediyorsa
  • Görme sorunları oluşmaya başladıysa (genellikle yakını ve uzağı görememe cisimlerin şekillerinin bozulması gibi…)
  • Gözlerinizin ağrısı sizi rahatsız edici boyutlara geldiyse (çoğunlukla yaptığınız işe engel olacak kadar)

Vakit kaybetmeksizin doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Gözünüzün bozulmaya başladığını söyleyebiliriz. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı hamle daha fazla gözünüzün bozulmasını önleyici adımlar atmaktır. Çoğunlukla önemsenmeyen dinlendirici gözlüklerin göz ağrısı ciddi anlamda azalttığı bilinmektedir. Genellikle görme bozukluklarına erken müdahale etmek, gözlük numaranız büyümeden önlem alınması şeklinde yorumlanabilir. Hemen her hastalıkta olduğu gibi göz rahatsızlığında da erken müdahalenin son derece büyük bir önemi bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için kadın forumu bölümüne göz atabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

konulu porno

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*