Göz Kayması Neden Olur

Göz kayması daha çok doğuştan görülen fakat ileri ki zamanlarda da ortaya çıkabilen bir göz problemidir. Ebeveynlerde göz kayması problemi varsa çocukda da görülme ihtimali yüksektir.

sasilik-nedir1

Gözlerin etrafında altı adet kas vardır. Bu kaslar takım şeklinde çalışır. Gözler böylelikle nesneye odaklanırken aynı anda odaklanmış olur. Göz kayması rahatsızlığı yaşayan kişilerde kaslar beraber çalışmaz. Bu nedenle bir göz farklı tarafa kayar. Gözler değişik maddelere odaklanırken beyine değişik bir resim gider. Beyin bu durum karşısında karışıklık yaşar. Göz kaymasının sebebi çoğu zaman belirsizdir. Çocuklarda genellikle doğar doğmaz ortaya çıkar. Doğumsal bir şekilde şaşılık yaşayan çocukların ailelerinde göz kayması problemine rastlanır. Burada göz kaslarının gücü değil, kasların kontrolü önemlidir.

Çocuklarda görülen göz kayması daha çok belli sebeplerle ilişkilendirilir. Bebeklik zamanlarında görülen gül lekeleri, ateşli hastalık, beyinde meydana gelen su toplanmaları, beyin felci, kızamık, görme problemleri, katarakt, retina kanseri, çeşitli kazalari down sendromu çocuklarda görülen göz kaymalarının sebebi olarak tanımlanır.

goz-kaymasi

Yetişkin kişilerde yaşanan göz kaymaları genelde çocuklukta tedavi edilmediği için süre gelen göz kaymalarıdır. Göz kayması problemi çok sonra kendiliğinden ortaya çıkmışsa; çift görme gibi problemlerde yaşanır. Erişkin bir kişide daha sonra ortaya çıkan göz kaymalarının da çeşitli sebepleri vardır. Bazı enfeksiyonlar, görme kayıpları, yüksek tansiyon, sinir felci, tiroid hastalığı, tümör, kalp hastalıkları, gıda zehirlenmeleri ve diyabet gibi hastalıklar göz kaymasına neden olabilir.

goz-kaymasi-neden-olur_646x340

Gözlerde bu tip bir probleme rastlandığında uzman doktordan yardım alınmalı ve kayma probleminin ölçüsü belirlenmelidir. Buna göre çeşitli tedavi şekilleri uygulanır. Göz kaymasında uygulanan tedavi şekillerinin başında göz bantları gelir. Görme kaybı sadece tek bir gözde ise bant takılır. Kayan göz rahat bir şekilde çalışır ve kuvvetlenir. Göz tembelliği önlenir. bazı göz kayması problemleri için verimli olmayabilir.

Göz kayması tedavisi için gözlüklerde kullanılabilir. Odaklanma sorununu ortadan kaldırmak için göz iyileştirilir. Göz kayması geçici de olsa ortadan kaldırılmış olur. Göz kayması problemiyle hayatını sürdüren çocukların 9 yaşına kadar gözlük kullandıklarında problemlerinde %80 oranında azalma görüldüğü saptanmıştır.

y

Göz kaymasında şartlar uygunsa ameliyat da uygulanır. Gözün dışında yer alan kaslar düzeltilir ve beyin ile kasların koordineli bir şekilde çalışması sağlanır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale şarttır.

Göz kayması problemlerinde görüş terapisi yöntemi de uygulanmaktadır. Beyin bölgesinin eğitilmesi sağlanır ve göz kaymasının giderilmesi amaçlanır. Göz terapisinden sonra beyin gözlerin aynı anda bilgileri yorumlamasını sağlar. Çoğu zaman göz kayması ameliyatlarından verim alınamazsa görüş terapisi yöntemine başvurulmaktadır.

Hekimler tarafından hastalara önerilen bir diğer tedavi şekli de; göz egzersizleridir. Bu egzersizlerin başında kalem egzersizi gelir. Bir kalemi odaklanarak yapılan egzersizde amaç; her iki gözün tek noktaya odaklanmasını sağlamaktır.

goz-kaymasi-neden-olur

Göz egzersizlerinden biri ise; ip egzersizidir. İp egzersizi de yine odaklanmayı öğretmek amacı ile uygulanır. İp ve 3 adet değişik renk boncuklarla uygulama yapılır. Egzersiz yaparken kullanabileceğiniz yollardan biri de; silindir egzersizidir. Değişik renkteki silindirlere odaklanılarak beyin ile kas dengesi düzenlenmeye çalışılır. Yapacağınız araştırmalarda göz egzersizlerinin detaylarını dikkatli bir şekilde okuyarak uygulayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*