Göz Kararması Neden Olur

Göz kararması herkesin başına gelmiş bir durumdur. Göz kararmasına başka şikayetler eklenmemişse genellikle normal kabul edilir. Göz kararması ile birlikte ishal yada besin zehirlenmesi gibi durumlar yoksa bir kaç saniye içinde geçer.

goz_kararmasi_nedenleri_h9241

Göz kararmasıyla beraber, bulantı, çarpıntı, baş dönmesi gibi şikayetler varsa altında başka sebepler yatıyor olabilir. Göz kararması şikayetini sık sık yaşayan kişiler ilk olarak iç hastalıkları uzmanına gitmelidir. İç hastalıkları doktoru gerekli görürse hastayı ilk olarak göz hastalıklarına ardından da nöroloji gibi bölümlere yönlendirir.

Göz kararmasına neden olan en büyük etkenlerden biri tansiyon oynamalarıdır. Stres altında olan kişiler yada aç kalanlar tansiyon değişikliği yaşarlar. Göz kararmasının sayılanlar dışında başka nedenleri de olabilir.

Bu nedenler; tansiyon çıkması, tansiyon yükselmesi, şekerin inmesi yada çıkması, tiroit problemleri, kansızlık, su kayıpları, göz sorunları, boyun damarlarında yer alan daralmalar, ilaçların kimi çeşitleri.

bas-donmesi-goz-kararmasi

Ayağa kalkar kalkmaz gözleriniz kararıyorsa bu duruma; ortostatik hipotansiyon denilmektedir. Kişi bu durumda ayağa kalktığında tansiyonu düşer. Beyine kan gitmediği için göz kararır ve baş döner. Bu durum kansızlık, diyabet yada kalp hastalıklarının işareti olabilir. Bu gibi bir şikayetiniz varsa bol miktarda su içmeli ve ayağa kalkma esnasında yavaş bir şekilde hareket etmelisiniz.

Göz kararmasının yanında baş dönmesi de varsa; migren, tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları yada vertigo hastalığından şüphe edilebilir. Göz kararması ile beraber kusma görülüyorsa genellikle; ülserden yada mide hastalıklarından şüphe edilir.

Göz kararması şikayeti için doktora gitmek istiyorsanız iç hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekmektedir.

goz-kararmasi-neden-olur1

Vücut üzerinde gün içinde siz farkında olmasanız bile bir çok tepkime olur. Bu tepkimeler sonunda mineral dengesizliği yaşanabilir. Kişi mineral eksikliği nedeniyle göz kararması yaşayabilir. Yaz mevsiminde kişilerin sürekli terlemesi sonucunda tuz ile su atılımı yüksek oranda gerçekleşir. Mineraller vücuttan uzaklaştığı için vücutta dengesizlik yaşanır. Bağırsak problemlerinin ve göz kararmalarının nedeni mineral dengesizliğine de bağlıdır. Aşırı miktarda terleme ve ishal gibi pek çok problemin nedeni minerallerden kaynaklanmaktadır. Bu problemlere bağlı olarak göz kararması da yaşanır.

Göz kararmaları gün içinde tekrar ediyor ve gözleri dinlendirdikten ve rahat bir yere uzandıktan sonra kayboluyorsa düşük tansiyon hastalığından bahsedilebilir. Genç yaştakilerin düşük tansiyonda olmaları normaldir. Pek çok gençte bu gibi sorunlar yaşanabilir.

timthumb

Göz kararmasının tek gözde oluşması anormal bir durumdur. Kararmalar gün içinde birden fazla meydana geliyorsa; göz damarlarında problem var demektir. kan seviyesinde meydana gelen azalma damarların görevini yerine getirememesine neden olur. Bu durumda göz muayenesine gidilmesi gerekir. Meydana gelen karartılar saatler boyu sürüyorsa; göz sinirlerinde bir problem olabilir. gerekli kontrollerden geçildikten sonra doktor size en uygun tedavi şeklini sunacaktır.

Göz kararması gittikçe artan bir problem haline dönüştüyse durumu hafife almak ciddi rahatsızlıkların oluşmasını hızlandırabilir. Büyüyen problemler işlerinizi aksatmanıza neden olur ve hareketlerinizi kısıtlamaya başlarsınız. Bu nedenle acil olarak göz doktoruna gitmeniz hayatınız için oldukça önemlidir.

timthumb-1

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*