Göz Kanlanması Neden Olur

Göz yüzeyinde yer alan damarlar genişleyerek kan toplar ve gözler bu durumda kırmızı görünür. Kanlanma sadece tek bir gözde ortaya çıkmaz. İki gözde de meydana gelebilir. Gözün tahriş olmasına yada alerji gibi durumlarda göz kanlanması yaşanabilir.

Gözler kanlandığında kimi zaman gözlerde kaşıntı yada bulanık görme gibi problemlerde yaşanır. Farklı adlarla anılan enfeksiyonların gözde kanlanma yapması normaldir.

goz-kurulugu

Göz kanlanmasının iyi bir şekilde tedavi edilebilmesi için altta yatan sebebin bilinmesi gerekir. Bazı tip kanlanma şekilleri birkaç gün içinde sona erer. Bazıları ise uzun süre kalıcıdır.

Doktora giderek kanlanmanın altında yatan sebebi öğrenmek gerekir. Gözde kanlanmanın nedenleri birbirinden farklıdır. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan kanlanmalardan öte, göz kuruluğu da kanlanmaya neden olmaktadır. Gözyaşı kanallarının tıkanıklığı ve güneş gibi etkenlerde göz kanlanmasına sebep olur. Bunların haricinde hamilelik gibi belli dönemlerde de göz kanlanmalarına rastlanır. Bunun nedeni yine hormonlardan kaynaklanmaktadır. Vücut daha savunmasız kalabilir.

goz-kanlanmasi-doktor

Enfeksiyonel nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz kanlanmaları da bulunur. Kirli ellerle gözleri ovuşturmak ve herkesin kullandığı havlu ile gözleri silmek enfeksiyonel göz kanlanmasına sebep olur. Lens kullananlar göz sağlığına çok dikkat etmek zorundadır. Lens kullanan kişilerde enfeksiyona bağlı göz kanlanması yaşanır.

Çeşitli yaralanmalar sebebiyle gözde kanlanma görülebilir. Kornea ülserleri olarak anılan görme sorunları gözde kanlanma oluşturur. Korneo ülserleri bulanık görme gibi yan etkilere de sahiptir. Bu nedenle hızlı şekilde tedavi edilmelidir.

Tiroit hastalığı çoğu zaman göz kuruluğuna ve gözde tahrişe sebep olur. Tiroid hastalarının bir çoğu gözde kanlanma şikayeti yaşarlar. Travmalar nedeniyle gözde kanlanma yaşanması olasıdır. Göze bir cisim batması ve toz kaçması gibi problemler kanlanmaya sebep olur.

Uyuşturucu kullanan kişilerde de çoğu zaman göz kanlanması ortaya çıkar. Uykusuzluk gibi uyku problemlerinin yan etkisi olarak göz kanlanması ortaya çıkabilir.

Göz yorgunluğu olarak adlandırılan bazı durumlar gözde kanlanma yaratır. Bilgisayara saatler boyu bakmak ve yakın şekilde kitap okumak gibi aktiviteler gözde kanlanma oluşmasına neden olur. Bilgisayar başından kalkıp gözler dinlendirilmeli ve kitap belli bir mesafeden okunmalıdır.

konjonktivit

Gözün renkli bölümünün orta bölümünde ortaya çıkan iltihap üveit olarak adlandırılır. Bu bölüm enfeksiyon kaptığında kanlanma meydana gelir.

Yüksek tansiyon hastalarının birçoğunda göz kanlanması yaşanır. Göz kanlanması göz damarlarının etkilenmesine neden olur. Göz kanlanmasının hangi sebepten ortaya çıktığını öğrenebilmek için mutlaka bir göz doktoruna muayene olmak gerekir.

Bazı durumlarda göz kanlanması tamamen mevsimlerle ilgilidir. Özellikle de bahar aylarında mevcut kanlanma olayları daha fazla artar. Alerjik bünyelerde göz kanlanmasına daha sık rastlanır. Gözleri yeşil ve mavi renk tonlarında olan kişiler kanlanmadan daha çabuk etkilenir. Bu gibi durumlarda dışarı çıkarken erken veya geç saatler belirlenmelidir. Öğle saatlerinde polenlerin göz kanlanmasına daha fazla sebebiyet verdiği bilinmektedir.

retina8-1

Göz kanlanmasının önüne geçmek için evde bulduğunuz herhangi bir göz damlasıyla kendi başınıza tedavi uygulamamalısınız. Göz kanlanmasının sebebi çok farklı bir nedenden kaynaklanabilir. Sağlığınızı tehlikeye atmadan doktora başvurmalı ve uygun gördüğü göz damlasıyla tedavinizi başlatmalısınız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!