Göz Çevresi Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

Göz Çevresi Bakımı İçin Neler Yapılabilir Resimler (9)

Yıllar geçtikçe bedenimizde oluşan yıpranmalara karşı önlem almak gerekir. Hele bu yıpranmalar göz gibi hem çok önemli hem de görüntümüzü etkileyen organlarımızda olursa daha fazla özen gösterilmesi gereken bir konu haline gelir. Göz çevresine yapılacak olan bakım da bunun için önemlidir. Bu yazımda göz çevresi bakımı hakkında birkaç konuya değinmek istedim. Siz de bu önerilerden yola çıkarak göz çevresinde oluşan çizgilerden ya da kaz ayakları gibi oluşumlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Göz çevresi için nasıl bakım yapılır?

Öncelikle bilinmelidir ki göz ve göz çevresi vücudumuzda bulunan en hassas yerlerdendir. Onun için bu bölgede yapılabilecek makyaj ve bakım sırasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Göz çevresi için doğru yöntemler ve doğru malzemelerin tercih edilmesi göz sağlığı açısından da çok önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan bakımlar gözün ve çevresinin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle özellikle göz konusundaki tüm işlemlere özellikle dikkat edilmelidir.

Göz çevresi için doğru doğal yöntemler seçmek hazır ürünler kullanılarak bakım yapmaktan daha iyi olduğu söylenebilir. Tabi ki doğal yöntemlerin seçimi her zaman daha iyidir. Ancak bunun için doğru yöntem ve malzeme seçimi gerekmektedir. Seçilen bazı yanlış yöntemler alerjiye neden olabilmektedir. Bu nedenle göz çevresi için nasıl bakım yapılır iyi bilmek gerekir.

Gözlere ve göz çevresine bakım denilince akla sadece bakım kürleri, göz çevresi için oluşturulan kremler gelmemelidir. Göz için faydalı yiyecekler ve vücuda alınması gereken vitaminlerin alınması da göz bakımının basamaklarındandır. Örneğin havuçtaki beta-karoten pigmentinin göz için iyi olduğunu herkes bilir. Ayrıca A, C vitamini ve E vitamini hem göz için hem de göz çevresindeki hücreler ve kirpiklerin beslenmesi için gerekli olan vitaminlerdir. Bunların arasında gözler için en önemli gereksinim ise A vitaminidir. A vitaminin bolca alınabileceği besinler ise havuç, ıspanak, balık ve kırmızı et, yumurta, kabak, kereviz, dereotu, roka gibi besinlerdir. Bunların yanında maydanoz uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilmektedir.

Göz çevresinin bakımı beslenmeyle de bitmez. Eğer kırışıksız bir göz çevresi istiyorsanız düzenli uyumanız gerekmektedir. Öğlen uykusu denilen uykuyu gözlere mutlaka hissettirmek gereklidir. Ancak uyku denilince saatlerce uyumaktan bahsedilmez. Öğlen uykusu çok kısadır ve on dakika dahi göz çevresi bakımı için yeterli olabilir.

Göz çevresi sağlığı için alınabilecek önlemlerden biri de makyaj temizliğini iyi bir şekilde yapmak. Uzmanlar zaten yoğun makyaj yapmanın cilt sağlığı açısından zararlı olduğunu her zaman dile getirmektedir. Bir de buna iyi temizlenmemiş makyaj eklenirse yüz derisi yorulur ve nefes alamaz hale gelir. Böylece havasız kalan deri çok çabuk yorulur. Kırışıklıkların daha çabuk ortaya çıkması muhtemeldir. Sigara içmenin cilde zarar vermesinin nedeni de budur. Sigara içenlerde kandaki oksijen taşıyan hemoglobin hücreleri oksijen yerine karbonmonoksit taşıdıkları için deri hücrelerine yeterince oksijen gitmez ve deri daha çabuk yaşlanır. Demek ki göz çevresi için alınacak önlemlerden biri de sigara içiyorsanız ondan uzak durmaktır.

Az önce değindiğimiz bir konu olan düzenli uyku, düzenli bir yaşam tarzı ile mümkündür. Alkol uyuşturucu ve sigara iç organların yanı sıra cildin de düşmanıdır. Göz çevresi ise vücudumuzda en kolay zarar verdiği bölgedir. Unutulmamalıdır ki göz çevresi en hassas bölgemizdir.

Çeşitli doğal yöntemlerle hazırlanmış bakım kürleri ile göz çevresinin bakımı yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken yapılacak olan kürlerin daha önce denenmiş olması ve uzman kişiler tarafından önerilmesidir. Söylenilen her yöntem doğru olmayabilir. Bu nedenle göz gibi hassas bir konu hakkında gereken dikkatin daha fazlası gösterilmelidir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*