İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan Sorular Nelerdir?

İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan Sorular Resimler (6)

İşe alımlar sırasında adaylara sorulan birtakım sorular bulunmaktadır. Başvuru konusunda başarılı olmak adına bu sorulara yerinde cevap verilmesi ve yetkili kişi karşısında iz bırakılması her zaman için önemli bir konumda yer almaktadır. Şimdi iş görüşmelerinde hangi sorular sorulur? Bunlara daha yakından bakalım.

İş görüşmelerinde sorulan sorular nelerdir?

Adaylara iş görüşmesinde hangi sorular sorulur? dendiğinde hemen herkesin aklına gelen ilk soru “Sizi neden işe almalıyız” olmaktadır. Bu soru birçok firmanın bünyesinde yaptığı mülakatlarda sorulan en belirgi sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İş görüşmesinde sorulan sorular şöyle sıralanmaktadır.

Sizi neden iş almalıyız?

Bu soru adayın kendisini tanıtması için bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Soruya verilecek cevap işin ne kadar istendiği konusunda insan kaynakları yetkilisine bilgi vermektedir.

Neden firmamızda çalışmak istiyorsunuz?

Adayların karşılaştığı bu soru, iş görüşmesine ne kadar hazırlıklı bir şekilde gelindiğinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle adayların görüşmeye bir ön hazırlık yaparak gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Son işinizden neden ayrıldınız?

En son işten ayrılma nedenini açıklarken dikkat edilmesi gerekmektedir. Kötü bir şekilde ayrılan adayların detaylara girmeden ve politik bir şekilde cevap vermesi gereken bir sorudur.

Karşılaştığınız zor durumları nasıl aşarsınız?

İş başvurusunda bulunan adayın karşılaştığı problemlere karşı üretebileceği çözüm yollarının öğrenilmesini sağlayan soru, yetkili kişinin zor anlarda neler yapabileceğinizi öğrenmesine olanak sağlamaktadır.

Bana kendinizi anlatır mısınız?

Genelde çok kolay bir soru şekli gibi gözükebilir, ancak geniş alana hitap ettiği için aslında en zor sorulardan biri budur. Bu anda adayın yapması gereken kendisi ile ilgili en belirgin özellikleri ön plana çıkarmak ve geçmişte yaşanan profesyonel deneyimlerden bahsetmek olmaktadır.

Düşündüğünüz maaş nedir?

Başvuru yapılan iş ile ilgili az deneyimi bulunan adayların bu soru karşısında ilk olarak yapması gereken piyasa yoklaması olmaktadır. Piyasa genelinde ilgili işi yapan kişilerin ne kadar aldığı öğrenilmeli ve bu civarlarda bir maaş talebinde bulunulması gerekmektedir.

Yeteri kadar iş deneyimi olan kişilerin ise kendinden emin bir şekilde aklında bulunan miktarı güzel bir anlatımla söylemesi yeterlidir. Çünkü adayın ne istediğini tam olarak bilmesi iş veren üzerinde dikkat çekmesine neden olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*